tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Kontynentalny, Ostrawa: triumf Ameryk. Dobry bieg Lewandowskiego

Reprezentacja Ameryk wygrała Puchar Kontynentalny 2018, który miał miejsce w Ostrawie. Europa została sklasyfikowana na drugiej pozycji. W jej barwach wystąpiło kilkoro Polaków. W niedzielę najlepiej spisał się Marcin Lewandowski, który był drugi na 1500 metrów.
Bieg na 1500 metrów (fot. Getty)

Marcin Lewandowski o dopingu, kontaktach z kibicami i medalu w Tokio

Zmagania w Ostrawie przejdą do historii przede wszystkim z jednego powodu – wyjątkowo zawiłego regulaminu. Przepisy były niekiedy niezrozumiałe dla... samych uczestników. Bieg na 3000 metrów z przeszkodami miał charakter eliminacyjny. Odpadały najsłabsze zawodniczki na ostatnich okrążeniach, tyle że... nie wiedziała o tym Etiopka Weynshet Ansa, która kontynuowała zmagania przez kolejne 400 metrów, mimo czerwonej kartki od sędziów.

Organizatorzy chcąc wyrównać szanse kontynentów stworzyli zawiłe regulacje. W konkursach rzutowych wcale nie musieli wygrać zawodnicy z... najdalszą odległością (decydowała finałowa próba). Do tego przywilej "dżokera", którego wybrać trzeba było jeszcze przed, a nie w trakcie rywalizacji. Powstały rozgardiasz maskowano rozmowami z ambasadorami kontynentów – między innymi Colinem Jacksonem. To była jednak dobra mina do niezbyt zrozumiałej gry...

Ostrawa. Lewandowski drugi w biegu na 1500 metrów

Rangi zawodów nie podniosło też usytuowanie w kalendarzu – na koniec sezonu. Wielu zawodników rozstało się już z najwyższą formą. Przykładem były niestety w niedzielę Wojciech Nowicki, zajmując dopiero szóste miejsce w konkursie młociarzy po dwóch pierwszych spalonych próbach. Taką samą pozycję w biegu na 800 metrów wywalczyła Anna Sabat, tracąc przy okazji do zwyciężczyni – Caster Semenyi blisko 10 sekund...

W niedzielę najlepiej z Polaków spisał się Marcin Lewandowski. Polak wraz z Norwegiem Jakobem Ingebrigtsenem reprezentował Europę w biegu na 1500 metrów. Skończyło się na odpowiednio: drugim i trzecim miejscu. Zwyciężył Kenijczyk Elijah Motonei Manangoi.

Paulina Guba osiągnęła czwarty wynik (18,94) w konkursie pchnięcia kulą, ale została sklasyfikowana na piątym miejscu, gdyż lepiej wypadła inna Europejka Christina Schwanitz (19,73), a w czołowej czwórce musiała być przedstawicielka Afryki – Ischke Senekal z RPA.

Ostatnim aktem zmagań była sztafeta mieszana. W konkurencji, która zadebiutuje za rok w mistrzostwach świata, wystąpiła Justyna Święty-Ersetic. Skończyło się na... dyskwalifikacji, gdyż Lisanne De Witte zgubiła pałeczkę na trzeciej zmianie.

Klasyfikacja Pucharu Kontynentalnego
1. Ameryka 262
2. Europa 233
3. Azja i Oceania 188
4. Afryka 142

Wyniki Polaków w Pucharze Kontynentalnym
Rzut młotem:
2. miejsce Anita Włodarczyk (73,54)
Pchnięcie kulą: 3. Michał Haratyk (20,77)
1500 metrów: 7. Sofia Ennaoui (4:22.56)
800 metrów: 5. Michał Rozmys (1:47,05)
400 metrów: 6. Justyna Święty-Ersetic (51,64)
Rzut młotem: 6. Wojciech Nowicki (71,74)
800 metrów: 6. Anna Sabat (2:04,43)
1500 metrów: 2. Marcin Lewandowski (3:40,42)
Sztafeta mieszana 4x400 metrów: Europa (z Justyną Święty-Ersetic) zdyskwalifikowana

Święty-Ersetic: wakacje? Byle jak najdalej od bieżni
Ostrawa: Amerykanie najszybsi w biegu 4x400 m sztafety mieszanej
Lewandowski: mój wiek to tylko cyferki, ten sezon to pokazał
Sabat: po tym sezonie jestem usatysfakcjonowana