2
:
0
1:0
32'Christian Eriksen
63'Christian Eriksen

LN: wrócili zawodowcy, wrócił dynamit. Dania lepsza od Walii

Po zawirowaniach związanych z konfliktem między kadrowiczami a federacją, do gry w reprezentacji Danii wrócili zawodowi piłkarze. Na efekt nie trzeba było długo czekać, bo drużyna wygrała z Walią 2:0 (1:0) w swoim pierwszym meczu w Lidze Narodów. Bohaterem spotkania był lider zespołu Aege Hareide – Christian Eriksen.
Christian Eriksen (fot. Getty Images)

Szczegóły transmisji: Polska – Irlandia

Duńczycy nie mieli łatwego zadania, bo Walia w ostatnim czasie była bardzo dobrze dysponowana. Zespół prowadzony przez Ryana Giggsa wygrał ostatnio w swoim pierwszym spotkaniu w Lidze Narodów z Irlandią 4:1, a na boisku błyszczał Gareth Bale.

To właśnie skrzydłowy Realu Madryt miał rywalizować z Christianem Eriksenem, ale wtego dnia pierwszoplanową postacią był Duńczyk. Pomocnik rozegrał kapitalne spotkanie, był najlepszym graczem w swoim zespole i sprawił, że duński dynamit sięgnął po zwycięstwo.

Pierwszego gola Eriksen strzelił w pierwszej połowie. W 32. minucie dostał podanie w pole karne od Henrika Dalsgaarda, przyjął sobie piłkę i bardzo precyzyjnie kopnął na bramkę Walijczyków. Piłka odbiła się jeszcze od słupka, ale ostatecznie wpadła do bramki.

W drugiej połowie Eriksen dopełnił dzieła, wykorzystując rzut karny. W efekcie nie tylko dał zwycięstwo Duńczykom, ale poprawił też swoje znakomite statystyki reprezentacyjne. Mimo że występuje na pozycji środkowego pomocnika i jego podstawowym zadaniem jest raczej rozdzielanie celnych podań do partnerów z ofensywy, w ostatnich 18 spotkaniach w reprezentacji strzelił aż 15 goli. Niewielu napastników jest równie skutecznych.

Po konflikcie

W meczu z Walią Duńczycy wystąpili już w pełni zawodowym składzie. To spora odmiana od spotkania ze Słowacją, które rozegrali w środę. Duński dynamit został wtedy skonstruowany z drużyny pół-amatorskiej... wystąpili w niej między innymi YouTuber czy futsaliści, a to odbiło się na wyniku – drużyna przegrała 0:3. Powodem braku obecności zawodowców był strajk związany z konfliktem graczy z tamtejszą federacją piłkarską.