25:21 25:19 25:22
9.09.2018, 19:40
MŚ mężczyzn, grupa D, 1. faza, 2018, 1. runda

Pewne zwycięstwa gospodarzy na początek MŚ w siatkówce

Grupowi rywale Polaków, siatkarze reprezentacji Bułgarii, wygrali na inaugurację mistrzostw świata z Finlandią 3:0 (25:21, 25:19, 25:22). Równie znakomicie turniej rozpoczęli Włosi, którzy bez problemów pokonali Japonię 3:0 (25:20, 25:21, 25:23). Biało-czerwoni pierwszy mecz mistrzostw rozegrają w środę 12 września. Transmisje wszystkich spotkań Polaków na antenach Telewizji Polskiej, SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej!

MŚ siatkarzy: uczestnicy, regulamin i terminarz grupy Polaków

Mecz Bułgarów z Finami zainaugurował jednocześnie rywalizację w "polskiej" grupie. Biało-czerwoni zmagania rozpoczną starciem z Kubą. Gospodarze staną z kolei na ich drodze dopiero na zakończenie fazy grupowej.

I z pewnością nie będzie to łatwe spotkanie. W niedzielę Bułgarzy pokazali, że do rozgrywanego we własnych halach turnieju są znakomicie przygotowani.

Elviss Krastins (L) i Nikołaj Nikołow (P) (fot. PAP) W pierwszym secie wyrównana walka trwała tylko do drugiej przerwy technicznej. Bułgarzy schodzili na nią z prowadzeniem 16:15. Po chwili jednak prowadzili już 19:16, a po zasie serwisowym Walentina Bratoewa i skutecznych atakach Todora Skrimowa wygrali tę partię 25:21.

Jeszcze mniej emocji było w drugim secie, w którym gospodarze ani na moment nie oddali prowadzenia. Grali skutecznie w ataku i imponująco w obronie. Finowie za to seryjnie popełniali niewymuszone błędy.

Trzecia odsłona meczu miała z kolei podobny przebieg do pierwszej. Do stanu 10:10 siatkarze z północy Europy dotrzymywali kroku rywalom, po czym znowu pozwolili sobie na długi przestój. Ten w końcu przytrafił się jednak także Bułgarom, którzy w końcówce zafundowali sobie i kibicom niepotrzebne nerwy.

W decydujących momentach kluczowe znaczenie znowu miała dyspozycja w polu zagrywki. Znakomicie serwował Bratojew, a przy stanie 21:19 asem popisał się Wiktor Josifow.

Bułgaria – Finlandia 3:0 (25:21,25:19, 25:22)
Bułgaria: Uczikow, Skrimow, Seganow, Bratojew, Josifow, Nikołow, Salparow (libero) oraz N. Penczew.
Finlandia: Tervaportti, Ronkainen, Krastins, Siirila, Sivula, Sinkkonen, Kerminen (libero) oraz Kaislasalo, Breilin, Suihkonen, Makinen.

Siatkarze reprezentacji Włoch wygrali na inaugurację MŚ z Japonią (fot. PAP) Włosi swój pierwszy mecz w turnieju rozegrali w niedzielę w Rzymie. Ze słabą Japonią rozprawili się błyskawicznie.

O przebiegu spotkania najlepiej świadczy fakt, że w całym meczu dzielnym samurajom udało się wyjść na prowadzenie tylko raz – w trzecim secie schodzili na pierwszą przerwę techniczną, prowadząc 8:6.

Włochy – Japonia 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)
Włochy:
Giannelli, Juantorena, Mazzone, Zajcew, Lanza, Anzani, Colaci (libero) oraz Nelli.
Japonia: Otake, Yamauchi, Yanagida, Ishikawa, Ri, Sekita, Tsuiki (libero) oraz Koga (libero), Fukuzawa, Asano, Fushimi, Onodera.

13 września, czwartek
Portoryko – Polska (16; transmisja w TVP)
Iran – Bułgaria (19.30)

14 września, piątek
Finlandia – Kuba (16)
Bułgaria – Portoryko (19.30)

15 września, sobota
Kuba – Iran (16)
Polska – Finlandia (19.30; transmisja w TVP)