Pierwszy gol Lewandowskiego w kadrze. Minęło 10 lat [WIDEO]

Dokładnie dziesięć lat temu Polska wygrała 2:0 z San Marino. Wynik niezwykły może i nie jest, ale właśnie wtedy miała miejsce historyczna chwila. Robert Lewandowski strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji.
Pierwszy gol Lewandowskiego w kadrze. Dziewięć lat temu...
Robert Lewandowski świętujący po golu (fot.GETTY)

12 lat i starczy. Jerzy Brzęczek zakończył fatalną serię

Szczegóły transmisji meczu POLSKA – IRLANDIA (11 września – TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL oraz aplikacja mobilna):

Goście: Maciej Szczęsny, Sebastian Mila, Tomasz Kłos, Robert Podoliński,
Reporterzy: Mariusz Jankowski, Jacek Kurowski, Szymon Borczuch, Radosław Przybysz

Dorobek Lewandowskiego jest imponujący. 99 meczów w kadrze i 55 goli. Najskuteczniejszy piłkarz w historii reprezentacji. Kapitan… A wszystko zaczęło się 10 września 2008 roku na Stadionie Olimpijskim w Serravalle.

Najpierw była ławka

Lewandowski został powołany na dwa mecze eliminacji do mistrzostw świata 2010 przez Leo Beenhakkera. Ze Słowenią (1:1) przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych. Wówczas gole strzelali Michał Żewłakow oraz Zlatko Dedić. Co ciekawe, Polacy wyszli na boisko bez nominalnego napastnika. Najbardziej wysuniętym piłkarzem był Roger Guerriero, którego dopiero w 73. minucie zmienił Saganowski.

W drugim meczu Polacy na wyjeździe zagrali z San Marino. Wyjściowym składzie oprócz Saganowskiego znaleźli się między innymi bohater eliminacji do EURO 2008 – Ebi Smolarek, Jacek Krzynówek, Mariusz Jop oraz Roger.

Źle zaczęło się to spotkanie dla Polaków. Już w 4. minucie sędzia Christoforos Zografos podyktował rzut karny. Na szczęście Łukasz Fabiański zatrzymał strzał Andy’ego Selvy.

Osiem minut

Napastnik grający wówczas w Lechu Poznań pojawił się na boisku w drugiej połowie. W 59. minucie Beenehakker zdecydował się wprowadzić 20-latka w miejsce doświadczonego Saganowskiego. Osiem minut wystarczyło, żeby Lewandowski pokonał Aldo Simoncciniego.

Po dośrodkowaniu z boku boiska uderzał Ebi Smolarek. Piłka trafiła w słupek. Pierwszy dopadł do niej Robert Lewandowski, który strzałem po ziemi ustalił wynik spotkania. – Miałem szczęście – powiedział po meczu Jackowi Kurowskiemu. – Na tym boisku ciężko było coś zrobić. Zadecydował przypadek. Cieszy zwycięstwo, choć nie możemy być zadowoleni ze stylu, w jakim je zdobyliśmy – podsumował.

Najskuteczniejszy w historii

Wtedy nieopierzony młokos, dziś lider reprezentacji. Od debiutu Lewandowskiego minęła równo dekada. Od tamtej pory zagrał 99 razy w reprezentacji. Strzelił 55 goli. Bronił biało-czerwonych barw podczas mistrzostw Europy i mistrzostw świata.

Strzelanie zaczął od amatora Aldo Simonciniego, potem pokonał Irlandczyka, Shaya Givena. Ostatnim bramkarzem, który wyciągał piłkę z siatki po strzałach Lewandowskiego, był Dżiugas Bartkus. Polak dwukrotnie pokonał Litwina w ostatnim meczu przed rosyjskim mundialem.

Lewandowski prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii reprezentacji. Drugi jest Włodzimierz Lubański (48), trzeci Grzegorz Lato (45).

To nie koniec dokonań. Snajper Bayernu to pierwszy zawodnik w historii reprezentacji, który strzelił 16 goli w podczas jednych eliminacji do MŚ w strefie UEFA. Jest zdobywcą najszybszego hattricka w kadrze: 4 minuty (89', 90+2', 90+3') – w meczu z Gruzją (4:0). Lewandowski to także najskuteczniejszy zawodnik w historii meczów Polaków o stawkę – zdobył 36 bramek.

Kapitan biało-czerwonych ma szanse poprawić ten wynik. Już we wtorek Polacy zagrają we Wrocławiu z Irlandią. Transmisja meczu z Irlandią w TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Polska – Litwa 2:1: gol z karnego
Mecz towarzyski. Polska – Chile 1:0: gol Roberta Lewandowskiego [wideo]
Mundial 2018. Mecz towarzyski Polska – Litwa 1:0: gol Roberta Lewandowskiego
Mundial 2018. Mecz towarzyski Polska – Litwa 2:0: drugi gol Roberta Lewandowskiego
Polska – Korea Płd. 1:0: gol Lewandowskiego