tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

US Open: wściekła Serena Williams bohaterką karykatury. Pojawiły się oskarżenia o rasizm

Znany karykaturzysta Mark Knight w australijskim wydaniu "The Herald Sun" opublikował prześmiewczy rysunek, nawiązujący do kłótni Sereny Williams z finału US Open. Karykatura nie spodobała się jednak wielu fanom Amerykanki, którzy nawet oskarżyli autora o rasizm.
Serena Williams podczas kłótni z arbitrem Carlosem Ramosem (fot. Getty)

Piękny gest Djokovicia i skandaliczne zachowanie Williams. Co zapamiętaliśmy z US Open?

Finał kobiet US Open 2018 przejdzie do historii nie tylko ze względu na fantastyczny sukces Naomi Osaki, ale też ze względu na skandaliczną kłótnię Sereny Williams z arbitrem Carlosem Ramosem. Za niedozwolony coaching (komunikacja werbalna lub niewerbalna trenera z graczem) tenisistka z Palm Beach Gardens otrzymała pierwsze ostrzeżenie.

Serena Williams i Carlos Ramos (fot. Getty)

Potem było coraz gorzej. W drugiej partii Serena otrzymała drugie ostrzeżenie i stratę punktu za roztrzaskanie rakiety. Amerykanka przez cały set nie potrafiła opanować nerwów i trzecie ostrzeżenie (a tym samym stratę gema) otrzymała za obrażenie głównego arbitra (nazwała go złodziejem i kłamcą). Williams po meczu oskarżyła sędziego o seksizm, gdyż jej zdaniem mężczyźni nie dostają za tego rodzaju zachowanie ostrzeżeń.

Cała sytuacja podzieliła tenisowy świat. Amerykankę wsparła zarówno szefowa amerykańskiej federacji tenisowej (USTA) Katrina Adams, jak i szef WTA Steve Simon. Murem za sędzią Ramosem stanęła natomiast Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) i wielu ekspertów – w tym obecnych i byłych sędziów tenisowych.

Arbitrzy zastanawiają się w jaki sposób bronić swojej zawodowej niezależności po braku odpowiedniej reakcji, potępiającej zachowanie Williams, ze strony władz kobiecego tenisa. Jednym z dyskutowanych pomysłów jest odmowa prowadzenia meczów Williams dopóty, dopóki nie przeprosi za nazwanie Ramosa "kłamcą" i "złodziejem".

Całe zamieszanie wokół historii z amerykańską tenisistką postanowił skomentować w karykaturze Mark Knight, który w australijskim "The Herald Sun" zamieścił kontrowersyjny rysunek.

Tweet z karykaturą Sereny Williams (fot. twitter.com)

W komentarzach pod karykaturą pojawiły się jednak negatywne komentarze. Niektórzy stwierdzili, że gazeta promuje rasizm, zamieszczając tego typu obrazki.

W odpowiedzi na krytyczne słowa dziennik stanął w obronie Marka Knighta. W opinii redakcji napisano: "Świat oficjalnie oszalał, gdy słynny karykaturzysta został potępiony przez hordę na mediach społecznościowych za przedstawienie sławnej gwiazdy sportu w napadzie furii". Podkreślono, że rysunek nie ma nic wspólnego z rasizmem, gdyż dotyczy zachowania tenisistki, a nie jej koloru skóry, czy płci.

"Karykatura słusznie wyśmiewa niesportowe zachowanie Williams, które ostatecznie obrabowało Osakę z szansy na prawdziwą radość i celebrację fantastycznego triumfu nad kobietą, którą sama opisała, jako swoją osobistą idolkę" – czytamy.

Naomi Osaka płacze podczas ceremonii rozdania nagród na US Open (fot. Getty)

Zakończenie komentarza redakcji odnosi się bowiem do karygodnego zachowania nowojorskiej publiczności, która gwizdała i buczała podczas ceremonii wręczania nagród, co spowodowało, że młoda Japonka popłakała się jeszcze przed otrzymaniem pucharu i... przepraszała za zwycięstwo w meczu.

Serena Williams najlepiej zarabiającą sportsmenką. "Nigdy nie gram dla pieniędzy"

najpopularniejsze

Wraca sprawa Sereny Williams. Ławka trenerska na korcie?

Pech Norwegów. Gwiazda wyleczy z czasem przed Pucharem Świata

Paweł Fajdek – "Petarda. Historie z młotem w tle" [Fragment]

Wisła przegrała z... pogodą. Stoch i spółka muszą zmienić plany

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (Argentyna) – taekwondo