tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ siatkarzy: Polacy rozpoczynają obronę tytułu. Transmisja w TVP1, TVP SPORT, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej

Polscy siatkarze wieczorem rozpoczną w Warnie udział w mistrzostwach świata, w których bronią tytułu. Po drugiej stronie boiska staną Kubańczycy, najmłodsza z drużyn uczestniczących w imprezie współorganizowanej przez Bułgarię i Włochy. Transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej od godz. 18:45, a od godz. 20:10 w TVP 1.
Reprezentacja Polski (Fot. PAP)

Eksperci typują, kto zostanie mistrzem świata i na co stać Polaków

Studio w TVP Sport: 18:45
Transmisja meczu: 19:30
Komentatorzy: Piotr Dębowski, Radosław Panas
Prowadzący studio: Piotr Sobczyński
Reporterzy: Filip Czyszanowski, Aleksandra Rajewska

Kubańczycy razem z Finami i Portorykańczykami nie należą do faworytów grupy D. Wyróżnia ich przede wszystkim młody wiek – tylko dwóch siatkarzy ma więcej niż 24 lata. Zespół oparty jest na zawodnikach, którzy rok temu rywalizowali w czempionacie globu juniorów. Dotarli wówczas do finału, w którym ulegli biało-czerwonym 0:3.

Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie tych zespołów w drugiej fazie tego turnieju. Wśród biało-czerwonych byli wówczas Bartosz Kwolek i Jakub Kochanowski, którzy są obecnie w składzie "dorosłej" reprezentacji Polski, a prowadził ich wtedy Sebastian Pawlik, obecny asystent Vitala Heynena.

Seniorskie zespoły z tych krajów poprzednio zmierzyły się dwa lata temu w fazie grupowej turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni wygrali wówczas 3:0, a w żadnym z setów rywale nie zdobyli nawet 20 punktów.

Przed Polska – Kuba. Brudna gra Bułgarów i trening... z wózkami na zakupy

Heynen po analizie wielu meczów kubańskiej drużyny zna jej największe atuty. – Mają młodych, bardzo dobrych skrzydłowych. Byłem pod wrażeniem poziomu, jaki prezentują. Nie możemy pozwolić, by mieli oni dobrze wystawione piłki do siatki, bo wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że skończą akcję punktem. Pozostaje mieć nadzieję, że siatkówka to nie tylko atak – zaznaczył belgijski szkoleniowiec.

Największe absurdy początku turnieju. Terminarz, przerwy i taksówka

– Mamy bardzo trudnych rywali grupowych, z którymi trzeba wygrać. To sprawia, że mam wiele zmartwień. W tym momencie jednak nie mam pojęcia, co mógłbym jeszcze zmienić – zauważa Heynen, choć z drugiej strony przyznaje, że jego zawodników rozpiera energia i omijają kontuzje.

Zespół środowych przeciwników został już rozpracowany przez sztab szkoleniowy Polaków. – Grają praktycznie cały czas jedną szóstką. Charakteryzuje ich też to, że popełniają wiele błędów technicznych – wylicza statystyk biało-czerwonych Robert Kaźmierczak.

Zatorski: mamy określony czas... przebywania na słońcu

– A trzeba się jeszcze zaaklimatyzować, więc pewnie będzie im ciężko wejść w pierwszy mecz i od razu zagrać jak najlepiej. Ale życzę im, żeby to była najlepsza Kuba jaka może być, bo tylko z takimi zespołami chcemy wygrywać – dodaje kapitan Polaków Michał Kubiak.

Raptus, siatkoholik i "człowiek roku" – próbuje opanować chaos u Bułgarów

Optymizm tonuje były reprezentacyjny libero Piotr Gacek, który przestrzega przed wybieganiem myślami do kolejnych etapów rywalizacji. — Wiem, że wszyscy już kalkulują i wiedzą, że z tej pierwszej grupy na pewno wyjdziemy. Aczkolwiek ja bym uważał na każdy mecz. Na każde spotkanie trzeba się koncentrować osobno. Nie myśleć o wyniku na razie, tylko o następnym spotkaniu — przestrzega.

– Zbudowaliśmy prestiż na docelową imprezę. Po dwóch latach niepowodzeń wychodzimy na prostą. Wolę dmuchać na zimne, choć nie uciekniemy od wysokich oczekiwań. Siatkówka dla Polaków ma ogromne znaczenie. Ciężko będzie wytłumaczyć kibicom, gdy zagramy słabo lub nie odniesiemy sukcesu – kwituje Ireneusz Mazur, były selekcjoner kadry.

Siatkówka, mistrzostwa świata. Silne i słabe strony Polaków. Ocenia Sebastian Świderski
Mistrzostwa coraz bliżej. Zagrywka tajną bronią polskich siatkarzy?
Kurek: do końca kariery jeszcze mi daleko
Szalpuk: pasją do siatkówki zaraziłem się od taty
Siatkówka, mistrzostwa świata. Ireneusz Mazur: Vitala Heynena rotacje w składzie. "Nie demonizowałbym..."
Zatorski: mamy określony czas... przebywania na słońcu

podobne informacje

MŚ siatkarzy. Nikola Grbić: z Włochami zagraliśmy niemal perfekcyjnie

MŚ: ustawione losowanie III rundy? Długa lista zarzutów

MŚ siatkarzy. Jaki wynik da Polakom awans? Sprawdzamy możliwe scenariusze

MŚ siatkarzy. Z Serbią o "życie" i marzenia. "Musimy wyjść na boisko z większymi jajami"