tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ogromne pieniądze na piłkarzy. Kluby wydały miliardy euro

Kwoty, jakimi obracają kluby w piłce nożnej, są coraz większe. Zeszłego lata w dwóch europejskich ligach działacze wydali ponad miliard euro. A jak było na całym świecie? FIFA poinformowała, ile pieniędzy dokładnie wydano latem.
Arturo Vidal, Alisson Becker i Cristiano Ronaldo (fot. Getty Images)

Chorwackie media: bolesne przebudzenie reprezentacji

FIFA opublikowała informacje, które napłynęły do organizacji na podstawie Transfer Matching System, czyli ogólnego systemu wymiany informacji transferowych, z jakiego mogą korzystać wszystkie kluby. Liczby są piorunujące – podczas trzech miesięcy okienka wydano 4 miliardy i 698 milionów euro.

W tym czasie transferowano aż osiem tysięcy i 401 zawodników. To przełożyło się na zwiększenie liczby wydanych pieniędzy. Jeszcze w 2013 roku kluby przeznaczyły na nowych graczy miliard euro i 734 miliony euro. W ciągu pięciu lat nakłady na piłkarzy wzrosły więc ponad dwukrotnie.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 77,5 ogólnej kwoty, wydały kluby z pięciu najmocniejszych lig w Europie (Anglia, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja). Zespoły z tych krajów na nowych piłkarzy przeznaczyły 3 miliardy i 633 miliony euro. Miliard euro przekroczyły kluby z Anglii i Włoch.

Mistrz świata w sądzie. Lloris skazany za jazdę pod wpływem alkoholu

podobne informacje

Zupełnie nowe okienko transferowe, czyli zmiany w Europie

Zawiły świat transferów. Czego nie widać na pierwszy rzut oka?

Krajobraz po Ronaldo. Kto następcą gwiazdy w Realu Madryt?

Oficjalnie: Gianluigi Buffon zawodnikiem Paris Saint-Germain