tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Korea Północna i Południowa chcą wspólnie zorganizować mundial 2030 i igrzyska olimpijskie 2032

Choć do wyboru gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku pozostało jeszcze kilka lat, to pierwsze kraje wyrażają już zainteresowanie turniejem. Wspólną kandydaturę zamierzają wysłać m.in. Korea Północna i Południowa.
Piłkarze Korei Południowej podczas mistrzostw świata w Rosji zakończyli rywalizację po fazie grupowej (fot. Getty)

Tokio 2020: propozycja zmiany czasu ma chronić sportowców przed upałem

Informację o możliwej współpracy obu krajów podał w środę Do Jong-Hwan, minister sportu Korei Południowej. Do organizacji turnieju w 2030 roku miałyby dołączyć jeszcze Chiny i Japonia.

– W ten sposób moglibyśmy kontynuować obecną atmosferę pokoju w Północno-Wschodniej Azji oraz na półwyspie koreańskim – stwierdził Do w rozmowie z japońskimi mediami.

Już wcześniej wspólną kandydaturę zgłosiły Argentyna, Urugwaj i Paragwaj oraz trzy kraje afrykańskie – Maroko, Tunezja i Algieria. Faworytem jest propozycja krajów Ameryki Południowej z uwagi na fakt, że w 2030 roku przypada setna rocznica pierwszych MŚ, które w 1930 roku rozegrane zostały w Urugwaju.

Mundial to nie jedyna impreza, którą zainteresowani są Koreańczycy. Dwa lata później chcieliby zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie. O organizację najważniejszej imprezy czterolecia w 2032 roku ubiegać chcą się też Niemcy, Australia, Chiny, Indie oraz Indonezja.

– Jest taka opcja, żeby zawody odbyły się w Seulu i Phenianie. Igrzyska w 2018 roku bardzo dobrze pokazały wartości olimpijskie. Mam nadzieję, że pokój między krajami będzie kontynuowany poprzez sport – dodał minister.

Wspólna organizacja zawodów sportowych to kolejny krok w kierunku poprawienia relacji między zwaśnionymi krajami. W 2018 wspólnie przemaszerowały podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Pjongczangu, a w turnieju hokeistek zagrał zespół złożony z zawodniczek obu państw.

podobne informacje

Przełomowe igrzyska? Koreańskie państwa ze wspólną kandydaturą

Korea Południowa złoży propozycję organizacji igrzysk wraz z Koreą Północną

Mundial połączy zwaśnione narody? Igrzyska przykładem

Łyżwiarstwo: program krótki par sportowych dla Chińczyków