Mistrzostwa świata: Aleksandra Rudzińska i Anna Brożek z medalami we wspinaczce sportowej na czas

Polskie sprinterki zdominowały rywalizację podczas wspinaczkowych mistrzostw świata w Innsbrucku. W finale konkurencji na czas Aleksandra Rudzińska pokonała Annę Brożek. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Kałucka.
Aleksandra Rudzińska została w czwartek mistrzynią świata we wspinaczce na czas (fot. PAP)

Plawgo: mecze międzypaństwowe to przyszłość

Wspinaczka sportowa pojawi się w programie igrzysk olimpijskich w 2020 roku. W Tokio rozgrywany będzie wielobój, składający się z boulderingu (rozwiązywaniu prostych problemów wspinaczkowych), prowadzenia (wspinaczki z liną) i wyścigów na czas, w których w czwartek rywalizowano w Innsbrucku.

Rudzińska z dobrej strony zaprezentowała się już w porannych eliminacjach, wygrywając je z czasem 7,631 sekundy. W fazie pucharowej wyeliminowała kolejno Chinkę Cuilian He oraz dwie koleżanki z reprezentacji – Patrycję Chudziak i Aleksandrę Kałucką. W finale 24-letnia Polka pokonała 15-metrową ściankę w 7,560 sekundy i pokonała Annę Brożek (7,910 sekundy).

W biegu o brąz Kałucka popełniła falstart i przegrała z Rosjanką Mariją Krasawiną. Piąta była Chudziak, a dziesiąta druga z sióstr Kałuckich – Natalia. W kwalifikacjach odpadła Ida Kupś (67. miejsce).

Tytułu mistrza świata nie obronił Marcin Dzieński. Złoty medalista z 2016 roku już w 1/8 finału przegrał z Chińczykiem Qixinem Zhongiem. 66. w kwalifikacjach był Maciej Dobrzański. Triumfował rekordzista świata, Irańczyk Reza Alipourshenazandifar.