tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Infantino żąda zmian. FIFA chce zatrzymać finansowe szaleństwo

FIFA planuje w najbliższym czasie wprowadzenie szeregu regulacji, które sprawią, że kluby ograniczą środki wydawane na piłkarzy. Dzięki zmianom ma również zmaleć znaczenie agentów na rynku.
Transfer Neymara wywindował ceny do niespotykanego wcześniej poziomu (FOT. GETTY)

Jubileusz Roberta Lewandowskiego. W sobotę 200. mecz w Bundeslidze

Pierwsza z nowych zasad ma dotyczyć prowizji dla menedżerów. Maksymalna pobierana przez agenta ma wynosić pięć procent całkowitego wynagrodzenia piłkarza lub sumy transferu.

Na rynku nie będą mogły szaleć również same kluby. Do historii mogą przejść ogromne pensje wypłacane piłkarzom – jeśli Gianni Infantino zdoła przeforsować pomysły, apanaże dla zawodników będą w dużej mierze uzależnione od dochodów klubu. W każdej z lig ma również pojawić się obowiązkowa klauzula wykupu zawodników, co dziś powszechne jest między innymi w Hiszpanii oraz Portugalii.

Domyślnie FIFA ma mieć też większy wgląd w finanse klubów i na bieżąco reagować na zmiany. Jeśli któraś z drużyn nie będzie notowała wpływów, to nie będzie również mogła wydawać pieniędzy.

Zdaniem "New York Times" FIFA chce w ten sposób powstrzymać szaleństwo, które opanowało rynek. Z roku na rok za piłkarzy płaci się coraz większe sumy, a spirala transferowa wciąż się nakręca. Aktualnym rekordem jest przejście Neymara z Barcelony do Paris Saint-Germain za 222 miliony euro.

Liga Narodów – podsumowanie 1. i 2. kolejki

podobne informacje

Katar podzieli się mundialem? Szef FIFA przyznaje: "nie jest to idealne"

Mundial bez piłkarzy Barcelony, Realu czy Bayernu? FIFA grozi klubom w sprawie Superligi

Kolejne problemy Infantino. Szwajcar pod opieką śledczych

Kluby planują przewrót. "Koniec Ligi Mistrzów w 2021 roku"