tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Były gwiazdor Arsenalu po karierze pomaga. "Uratowaliśmy 542 życia"

Nwankwo Kanu w przeszłości grał między innymi w Ajaksie, Interze i Arsenalu, choć niewiele brakowało by w ogóle nie został piłkarzem. Miał bowiem problemy z sercem, a gdy je już wyleczył – założył fundację. – Uratowaliśmy 542 życia – powiedział w rozmowie z "The Guardian".
Nwankwo Kanu i Thierry Henry (fot. Getty Images)

Infantino żąda zmian. FIFA chce zatrzymać finansowe szaleństwo

Problemy Kanu z zastawkami serca zostały wyleczone w 1997 roku. Wówczas postanowił też, że założy The Kanu Heart Foundation, która będzie pomagać ubogim dzieciom z Afryki, które borykały się z problemami kardiologicznymi.

Od tamtego czasu cały czas leczymy ludzi. Uratowaliśmy już 542 życia i bez przerwy pracujemy. Nawiązaliśmy współpracę ze szpitalami, prowadzimy kontrole, rozmawiamy z rodzicami, kształcimy ich – stwierdził.

Choć fundacja Kanu działa przede wszystkim w Nigerii, to funkcjonuje również w innych krajach. – Jako piłkarz możesz wygrywać trofea i to jest fajne, ale jeszcze lepiej gdy robisz coś ponad to. Znam to uczucie, gdy człowiek dowiaduje się, że ma problemy z sercem i dlatego chcę pomagać innym – dodał.

W trakcie kariery piłkarskiej Kanu rozegrał 87 spotkań w barwach drużyny narodowej. Grał w takich klubach jak Ajax, Inter, Arsenal oraz Portsmouth. Dziś stara się wciąż być przy piłce, choć bardziej przy jej medycznej stronie. – Kluby i federacje powinny poważniej traktować zawodników. Dlatego my staramy się dbać o to, czego nie zauważa się na co dzień – podsumował.

podobne informacje

Cruyff, Bergkamp... Milik dogoni legendy Ajaksu?