tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ w jeździectwie: Niemcy najlepsi w ujeżdżeniu

Reprezentacja Niemiec zdobyła w amerykańskim Tryon złoty medal jeździeckich mistrzostw świata w ujeżdżeniu. Srebrny przypadł USA, a brązowy W. Brytanii. Polacy nie startowali w tej konkurencji.
Isabell Werth (fot. PAP)

Polska dominacja. Dublet podczas wspinaczkowych MŚ

Niemcy obroniły tytuł wywalczony przed czterema laty we francuskim Caen. Druga lokata przypadła wtedy W. Brytanii, a trzecia Holandii. Niezwykle szczęśliwa była po zakończeniu konkursu 39-letnia Isabell Werth.

– To dla mnie coś szczególnego. Jest to bowiem mój ósmy złoty medal mistrzostw świata, a piąty drużynowo. Może poprawię ten bilans, bo w programie są jeszcze dwa konkursy nagradzane medalami.

– Moją klacz Bella Rose trapiły w ostatnich latach kontuzje. Teraz była w życiowej formie. Po mistrzostwach świata we Francji przed czterema laty "wypadła" ze startów. Pojechała potem tylko zawody Puchary Świata w Stuttgarcie, po których pauzowała przez 3,5 roku – powiedziała Werth.

Organizatorzy w trosce o zdrowie koni i zawodników, w porozumieniu ze Międzynarodową Federacją Jeździecką (FEI) skreślili z programu rywalizacji rajd długodystansowy. Do zawodów zgłosiło się 131 zawodników i zawodniczek oraz 29 drużyn. Decydujący wpływ na decyzję miały panujące w Tryon wysoka temperatura oraz gwałtowny, utrzymujący się przez dłuższą część dnia wiatr.

W mistrzostwach uczestniczy skromna ekipa biało-czerwonych. Krzysztof Ludwiczak (KJ Heaa Turek) wystartuje na koniu Stalango 2 w skokach przez przeszkody, Paweł Spisak (JKS Dako Galant Skibno) na Banderasie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, natomiast Piotr Mazurek (SLKS Książ) w powożeniu zaprzęgami 4-konnymi. Do dyspozycji ma: Bandara, Bankiera, Blizarda, Erazmusa i Erika.

ujeżdżenie – konkurs drużynowy
1. Niemcy 242,950 procent
(Jessica von Bredow/TSFDalera BB, Dorothee Schneider/Sammy Davis Jr., Soenke Rothenberger/Cosmo, Isabell Werth/Bella Rose)
2. USA 233,136
(Steffen Peters/Suppenkasper, Adrienne Lyle/Salvino, Kasey Perry-Glass/Goerklingaards Dublet, Laura Graves/Verdades)
3. W.Brytania 229,628
(Spencer Vilton/Super Nova II, Emile Faurie/Donno di Maggio, Carl Hester/Hawtins Delicato, Charlotte Dujardin/ Mount St John Freestyle)
4. Szwecja 229,456
5. Holandia 223,664
6. Hiszpania 220,186

podobne informacje

Cavaliada: Jarosław Skrzyczyński najlepszy w Grand Prix Poznania

Biegi, skoki, ręczna. Sprawdź plan sobotnich transmisji!

Polski koń Fazza Al Khalediah wygrał w Paryżu Qatar Arabian World Cup i ponad 2 mln złotych

MŚ w jeździectwie: Mazurek 17. po dwóch konkurencjach