tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

1. runda Speedway Diamond Cup w Lamothe-Landerron [TRANSMISJA]

W piątek zostanie rozegrana pierwsza runda Speedway Diamond Cup we francuskim Lamonthe-Landerron. Inauguracja cyklu miała mieć miejsce wcześniej, ale została przełożona ze względu na śmierć Tomasza Jędrzejaka. Na liście startowej są między innymi Greg Hancock, Niels Kristian Iversen i Michael Jepsen Jensen.
Niels Kristian Iversen (fot. Getty)

Speedway Diamond Cup to nowy pomysł, za którym stoją osoby związane ze Stalą Rzeszów. Pomysłodawcą jest właściciel klubu Ireneusz Nawrocki, który chciał, żeby zastosowano punktację znaną wcześniej ze... skoków narciarskich. Za zwycięstwo żużlowiec otrzyma do klasyfikacji generalnej 100 punktów, drugi – 80, a trzeci – 60.

Impreza składa się z czterech turniejów. Pierwszy z nich zostanie rozegrany we francuskim Lamothe-Landerron (14 września). Kolejne będą miały miejsce w Motali (29 września), Krsko (12 października) i Rzeszowie (14 października). Zawody ze Szwecji i Polski zagoszczą na antenie TVP Sport, w aplikacji mobilnej i SPORT.TVP.PL.

Nagrodą główną jest diament o wartości minimum 500 tysięcy złotych. Sięgnie po niego ten zawodnik, który zgromadzi najwięcej punktów po czterech rundach. Wygraną w pojedynczej rundzie wyceniono na trzy tysiące euro.

Na liście startowej jest kilku zawodników znanych z występów w PGE Ekstralidze. Każdy z nich musiał uiścić wpisowe – 1000 euro.

Zawody zostaną rozegrane w nietypowym formacie. Po 20 biegach w rundzie zasadniczej zawodnicy pojadą w czterech finałach – A, B, C, D. Triumfatorem będzie żużlowiec, który zwycięży w finale A. Pojedzie w nim czterech najlepszych w rundzie zasadniczej.

Lista startowa turnieju w Lamothe-Landerron:
Niels Kristian Iversen (Dania)
Linus Sundstreom (Szwecja)
Grzegorz Zengota (Polska)
Jakub Jamróg (Polska)
Wadim Tarasienko (Rosja)
David Bellego (Francja)
Krystian Pieszczek (Polska)
Edward Mazur (Polska)
Timo Lahti (Finlandia)
Norbert Kościuch (Polska)
Michael Jepsen Jensen (Dania)
Tomasz Gapiński (Polska)
Luke Becker (USA)
Ondrej Smetana (Czechy)
Greg Hancock (USA)
Zdenek Simota (Czechy)

Rezerwowi:
Nicolas Vicentin (Włochy)
Stephane Tresarrieu (Francja)

podobne informacje

Speedway Diamond Cup w TVP Sport. Na starcie Hancock, Iversen i Jepsen Jensen [TRANSMISJA]