tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ siatkarzy: przyjmujący na "piątkę". Oceny Polaków po meczach z Kubą i Portoryko

Od zwycięstw z Kubą (3:1) i Portoryko (3:0) polscy siatkarze rozpoczęli zmagania w mistrzostwach świata. Już na początku turnieju formą błysnęli przyjmujący. Dwa pierwsze spotkania obnażyły też kilka mankamentów w zespole Vitala Heynena.
Polscy siatkarze (fot. PAP)

Dwa triumfy i... słabe statystyki. Jeden w "10"

PRZYJMUJĄCY:

Artur Szalpuk
To głównie dzięki jego świetnej grze Polacy na inaugurację pokonali Kubańczyków 3:1. W ataku skończył szesnaście z 29 piłek, do tego dołożył dwa asy serwisowe. Obok Michała Kubiaka najczęściej pojawiał się na zagrywce. Nieźle spisywał się też w przyjęciu, choć ten element nie jest w jego wykonaniu najmocniejszy.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4,5/6

Aleksander Śliwka
Rozegrał cały mecz z Portoryko i był najlepszym siatkarzem na boisku. Zdobył w sumie trzynaście punktów, z czego dziewięć w ataku. Spotkanie zakończył z 82-procentową skutecznością, dobrze grał w bloku, a trudną zagrywką utrudniał poczynania ekipie rywali.

OCENA SPORT.TVP.PL: 5/6

Michał Kubiak
Kapitan zespołu pojawił się na boisku w obu spotkaniach. Był solidnym punktem przyjęcia, zwłaszcza w meczu z Kubańczykami, którzy w jego stronę posłali aż 37 zagrywek. Odwdzięczył się jednak w obu spotkaniach zdobywając punkty bezpośrednio z pola serwisowego. Dorzucił też kilka cennych punktów z ataku, ale na tle pozostałych przyjmujących wypadł raczej blado.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4/6

Bartosz Kwolek
W meczu z Portoryko zastąpił Kubiaka i zrobił to godnie. Skończył pięć z sześciu piłek, nieźle przyjmował. Można jedynie zastanowić się, czy równie dobrze poradziłby sobie grając przez dłuższy czas.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4,5/6

Który z przyjmujących zagrał najlepiej?
Który z przyjmujących zagrał najlepiej?
 • 55.1%Artur Szalpuk
 • 20.8%Aleksander Śliwka
 • 21.3%Michał Kubiak
 • 2.8%Bartosz Kwolek
Artur Szalpuk: rotacja ma określony cel

ATAKUJĄCY:

Damian Schulz
Zagrał w obu spotkaniach, ale w żadnym nie był filarem zespołu. Nie miał wielu okazji do ataku – w meczu z Kubą dostał cztery, a z Portoryko siedem piłek. W tym drugim popisał się dobrą skutecznością, zdobywając pięć punktów, ale słabo spisał się na zagrywce, psując dwa z sześciu zagrań.

OCENA SPORT.TVP.PL: 3/6

Bartosz Kurek
W starciu z Kubą zaskoczył i zagrał na niezłym poziomie. W jego atakach brakowało może mocy i często wstrzymywał rękę lub ratował się kiwkami, ale czternaście punktów zdobytych w tym elemencie to wynik co najmniej niezły. Kurek dołożył do tego kilka ważnych bloków. Słabiej spisał się na zagrywce, którą zawsze straszył rywali, a w meczu z Kubą nie zdołał zdobyć punktu w tym elemencie.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4/6

Kto zagrał najlepiej w ataku?
Kto zagrał najlepiej w ataku?
 • 69.9%Bartosz Kurek
 • 30.1%Damian Schulz

ŚRODKOWI:

Mateusz Bieniek
Zagrał w spotkaniu z Portoryko i dołożył solidną cegiełkę do pewnego triumfu biało-czerwonych. Popisał się zwłaszcza w trzeciej partii, w której po serii dobrych zagrywek środkowego Polacy zbudowali solidną przewagę i nie oddali jej już do końca.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4,5/6

Piotr Nowakowski
Przed mistrzostwami był typowany jako numer "trzy" na środku, ale w meczu z Kubą pokazał, że może być przydatny. Dobrze zagrał w bloku, ataku i na zagrywce i skończył spotkanie z czwartym wynikiem punktowym spośród Polaków.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4/6

Jakub Kochanowski
W meczu z Kubą zagrał zdecydowanie poniżej oczekiwań, kończąc tylko połowę z sześciu ataków. Słabo spisywał się na zagrywce, którą zawsze potrafił wyrządzić krzywdę rywalom. Zrehabilitował się dzień później, także za sprawą Grzegorza Łomacza, który częściej wykorzystywał go w ataku. W starciu z Portoryko zdobył jedenaście punktów, w tym dziewięć w ofensywie i trzy na zagrywce.

OCENA SPORT.TVP.PL: 4/6

Blok najmocniejszą stroną Polaków. "Mamy w nim niespotykaną skuteczność"
Kto zagrał najlepiej na środku?
Kto zagrał najlepiej na środku?
 • 27.4%Jakub Kochanowski
 • 24.4%Piotr Nowakowski
 • 48.2%Mateusz Bieniek

ROZGRYWAJĄCY:

Grzegorz Łomacz
Wyszedł w pierwszej szóstce na mecz z Portoryko i zdecydowanie był rozgrywającym, a nie "wystawiaczem". Próbował kombinacyjnej gry, utrudniając tym samym rywalom blokowanie Polaków. Sporo zagrań kierował do środkowych. Do swoich "podstawowych obowiązków" dorzucił trzy asy serwisowe.

OCENA SPORT.TVP.PL: 5,5/6

Fabian Drzyzga
Heynen postawił na niego w meczu z Kubą i chyba nie mógł być w pełni zadowolony z postawy 28-letniego rozgrywającego. Nie zawsze wystawiał czysto, mało wykorzystywał najmocniejszą broń Polaków, czyli środkowych. Nie popisał się też na zagrywce.

OCENA SPORT.TVP.PL: 2,5/6

Który z rozgrywających zagrał lepiej?
Który z rozgrywających zagrał lepiej?
 • 82.4%Grzegorz Łomacz
 • 17.6%Fabian Drzyzga

LIBERO:

Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski
Do spotkania z Kubą Wojtaszek został desygnowany jako przyjmujący i miał pomóc w odbiorze mocnej zagrywki rywali. Ostatecznie pokerowa zagrywka Heynena nie przyniosła wielkiego rezultatu, bo Kubańczycy kilkukrotnie "ustrzelili" Wojtaszka. Obaj libero w meczach z mało wymagającymi rywalami nie mieli okazji pokazać pełni swoich możliwości i zagrali po prostu przeciętnie.

OCENA SPORT.TVP.PL: 3/6

Który libero zagrał lepiej?
Który libero zagrał lepiej?
 • 10.1%Damian Wojtaszek
 • 89.9%Paweł Zatorski
Wojtaszek: najłatwiejsze mecze mamy za sobą
Śliwka: gdy idzie dobrze, to łatwiej jest o fantazję
Bieniek: dawno nie widziałem trenera tak spokojnego
Damian Schulz: mecz kontrolowaliśmy zagrywką

podobne informacje

Złoci medaliści siatkarskich mistrzostw świata zagrają w Memoriale Arkadiusza Gołasia

Mistrzostwa świata siatkarzy. Piotr Nowakowski: w 2019 roku będziemy nadal wygrywać

Adam Kurek: ten triumf należał się mojemu synowi [WYWIAD]

Mistrzostwa świata siatkarzy: Fabian Drzyzga i Bartosz Kurek po turnieju [WIDEO]