tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Alojzy Świderek o siatkarzach: pierwsze mecze nie miały większej wartości sportowej

Polscy siatkarze od dwóch pewnych zwycięstw nad Kubą (3:1) i Portoryko (3:0) rozpoczęli udział w mistrzostwach świata w Bułgarii. – Taki początek dobrze nastraja na przyszłość – powiedział były selekcjoner żeńskiej kadry Alojzy Świderek.
Polscy siatkarze w pierwszych spotkaniach MŚ wygrali z Kubą i Portoryko (fot. PAP)

MŚ siatkarzy: Polacy daleko w indywidualnych rankingach

Zdaniem Świderka, który był asystentem trenera Raula Lozano w męskiej reprezentacji podczas mundialu w 2006 roku, takie otwarcie turnieju jest niezwykle ważne.

– Cieszy to, że wszyscy zawodnicy dostali szansę gry. Wszyscy więc powinni zdawać sobie sprawę, że są na mistrzostwach świata i teraz będzie się już liczył każdy mecz. Taki początek dobrze nastraja na przyszłość – powiedział szkoleniowiec.

Jego zdaniem reprezentacje z Ameryki Środkowej nie postawiły zbyt wysoko poprzeczki. – Od strony sportowej te mecze może nie miały większej wartości. Kuba to wicemistrz świata juniorów, przegrali w finale właśnie z Polską. Mają bardzo dobrych zawodników w swoim zespole, ale brakuje im doświadczenia. Portoryko z kolei to nie jest przeciwnik, który dorównuje nam poziomem, stąd taki wynik – ocenił.

Świderek przyznał, że cieszy go szczególnie postawa zawodników młodszego pokolenia – Artura Szalpuka, Aleksandra Śliwki i Jakuba Kochanowskiego. – Pierwsza część sezonu to był majstersztyk w wykonaniu trenera Vitala Heynena, bo dał szansę pokazania się dużej liczbie młodych siatkarzy. Trzech z nich wykorzystało tę szansę i pojechali na mistrzostwa – stwierdził.

Rozbawiony Vital Heynen: wygraliśmy... za łatwo Polacy w sobotę zagrają z Finlandią, a ostatnimi rywalami w grupie będą Iran i Bułgaria. – Można powiedzieć, że te mistrzostwa dopiero dla nas się zaczynają. Myślę, że już z Finami nie będzie wcale łatwo, to dobrej klasy zespół, który na pewno będzie chciał się pokazać. Bułgarzy, mimo porażki z Iranem, na pewno nie powiedzieli ostatniego słowa. Pojedynki z Bułgarią i Iranem zadecydują o tym, kto zajmie czołowe lokaty w naszej grupie – zaznaczył.

Świderek liczy, że biało-czerwoni włączą się do walki o medale. – Myślę, że takie są ambicje naszych zawodników i takie też są oczekiwania związku. Musimy jednak pamiętać, że ta reprezentacja mocno się zmieniła w porównaniu do tej, która zdobyła tytuł cztery lata temu. Wejście tych młodych graczy dobrze wróży na przyszłość – podsumował.

Wojtaszek: najłatwiejsze mecze mamy za sobą
Śliwka: gdy idzie dobrze, to łatwiej jest o fantazję
Damian Schulz: mecz kontrolowaliśmy zagrywką

podobne informacje

Kiedyś poker, teraz tysiąc. Siatkarze czekają na kolejne mecze

TVP Sport liderem wśród kanałów sportowych

Chinki w półfinale dzięki Brazylijkom

Siatkarze spadli w rankingu