tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Przełom w sprawie Rosji? WADA chce znieść sankcje

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinformowała w piątek, że zniesie karę zawieszenia, nałożoną na Rosję w 2015 roku po wybuchu afery ujawniającej kulisy "państwowego systemu dopingowego", funkcjonującego w tym kraju w latach 2011-2015.
(fot. Getty)

Polski dublet. Polki z medalami MŚ we wspinaczce sportowej

Tym samym akredytację ma odzyskać Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) i laboratorium w Moskwie.

Niezależna komisja, badająca postępy Rosjan w walce z dopingiem, zarekomendowała Komitetowi Wykonawczemu WADA przywrócenie akredytacji RUSADA. Decyzję ma potwierdzić Komitet Wykonawczy WADA na swoim posiedzeniu 20 września.

RUSADA została zawieszona w listopadzie 2015 roku po skandalu, jaki wywołało opublikowanie raportu Światowej Agencji Antydopingowej ujawniającego kulisy "państwowego systemu dopingowego", funkcjonującego w latach 2011-2015 za przyzwoleniem rosyjskich władz i przy pomocy służb specjalnych.

W czerwcu 2017 roku WADA zezwoliła Rosji na stworzenie od podstaw swego systemu antydopingowego pod nadzorem zagranicznych ekspertów. Władze sportowe Rosji oceniły to wówczas jako "znaczący krok w kierunku całkowitej rehabilitacji RUSADA".

Po głośnej aferze wywołanej raportem WADA Rosja została zawieszona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczona z udziału w ważnych wydarzeniach sportowych, w tym igrzyskach olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w 2016 roku, lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie i zimowych igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Pjongczangu, gdzie rosyjscy sportowcy mogli startować tylko pod neutralną flagą.

28 lutego MKOl przywrócił Rosyjski Komitet Olimpijski w prawach członkowskich.

Ceremonia otwarcia: Rosjanie pod flagą olimpijską

podobne informacje

Delegacja WADA przeszuka moskiewskie laboratorium

Jedyne laboratorium w Portugalii bez akredytacji WADA

Rosja wraca do łask? iNADO i brytyjscy olimpijczycy protestują

Rosjanie wrócą na salony? "Nie jestem zaskoczony"