tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wnuczka znanego rajdowca pierwszą kobiecą zwyciężczynią wyścigu STCC

Pochodząca ze śląskiej rodziny hrabiowskiej Szwedka Mikaela Ahlin-Kottulinsky jest pierwszą kobietą, która wygrała zawody skandynawskiej serii wyścigów samochodowych STCC (Scandinavian Touring Car Championship).
Mikaela Ahlin-Kottulinsky (fot. Wikipedia)

Rajd Turcji. Kajetan Kajetanowicz: będę opowiadał dzieciom o tym co tu się działo

Wyścig, którego zwyciężczynią została ogłoszona, odbył się 19 sierpniu na torze Karlskoga-Gellerasen. Zespół Szwedki został początkowo zdyskwalifikowany za nieprawidłowości w układzie wydechowym. Złożył jednak odwołanie, które zostało pozytywnie rozpatrzone przez komisję dyscyplinarną szwedzkiej federacji sportów motorowych. Komisja przyznała pierwsze miejsce Mikaeli Ahlin-Kottulinsky podkreślając, że jest to historyczne wydarzenie dla szwedzkiego sportu.

– Jestem pierwszą kobietą, która wygrała wyścig w tej prestiżowej serii. To bardzo motywujące przeżycie i wielki honor dla całej mojej rodziny, jak również wszystkich kobiet – powiedziała Ahlin-Kottulinsky na antenie telewizji SVT.

Mikaela pochodzi z rodziny nie tylko hrabiowskiej, lecz też rajdowej. Jej dziadek Freddy Kottulinsky wygrał w 1980 roku drugą edycję rajdu Paryż-Dakar. Jego pełne nazwisko brzmiało Winfried Philippe Adalbert Karl Graf Kottulinsky Freiherr von Kottulin i przyjechał w 1953 roku do Szwecji, gdzie otworzył warsztat samochodowy. Przez wiele lat startował w rajdach i wyścigach w barwach Niemiec i Szwecji.

Ojciec Mikaeli Jerry Ahlin i matka Susanne Kottulinsky poświęcili się rajdom i startowali latach 1982-2002 regularnie w rajdowych mistrzostwach Europy, młodszy brat Fredrik Ahlin startował w latach 2011-2016 w mistrzostwach świata WRC, a obecnie w British Rally Champonship.

25-letnia Mikaela urodziła się w Karlstad. Poza SWTT startuje od dwóch lat w niemieckiej serii ADAC GT Masters.