tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zmiany w lekkoatletyce. Polacy nie mają się czego obawiać

W lekkoatletyce nadchodzą zmiany. Od przyszłego roku głównym kryterium kwalifikacyjnym do mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich będzie ranking IAAF. – Wreszcie zawodnicy, media i fani będą mieli jasność do do ważności startów i hierarchii – powiedział prezydent IAAF, Sebastian Coe.
Justyna Święty-Ersetic (fot. Getty)

Lekkoatletyka. Kevin Mayer i Eliud Kipchoge przesuwają granice możliwości

O zmianach poinformowano już w ubiegłym roku. Nieuchronnie zbliża się jednak moment, w którym dojdzie do rewolucji, jeśli chodzi o zasady kwalifikacji na najważniejsze światowe imprezy.

Lekkoatleci będą zdobywali punkty w poszczególnych zawodach. Największą ich liczbą można zdobyć za igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata oraz finały Diamentowej Ligi.

Nieco mniejsze znaczenie będą miały miejsce halowe mistrzostwa świata, Puchar Kontynentalny, pojedyncze zawody Diamentowej Ligi oraz Hammer Throw Challenge. Punktowane będą też zawody krajowe.

Adam Kszczot (fot. Getty)

Odpuszczenie sezonu halowego może być więc bardzo kosztowne w kontekście miejsca w rankingu. Wiemy, że na taki ruch zdecydował się już Adam Kszczot. Mistrz Europy z Berlina zmagał się w tym roku z urazem ścięgna Achillesa.

Biało-czerwoni nie muszą się jednak obawiać nowych zasad. Na czele rankingów w rzucie młotem znajdują się Wojciech Nowicki i Anita Włodarczyk. W czołówce są też Paweł Fajdek (2. miejsce), Joanna Fiodorow (3. miejsce) i Piotr Lisek (5. miejsce).

W czołowej dziesiątce znajdziemy też Michała Haratyka, Pawła Wojciechowskiego, Paulinę Gubę, Marcina Lewandowskiego, Marcina Krukowskiego, Justynę Święty-Ersetic, Sofię Ennaoui, Malwinę Kopron, Konrada Bukowieckiego, Roberta Urbanka i chodziarza Rafała Augustyna.

Mistrzostwa świata w Dosze będą miały miejsce na przełomie września i października 2019 roku. Transmisje z imprezy na antenach TVP, w aplikacji mobilnej i SPORT.TVP.PL.

Ostrawa: Amerykanie najszybsi w biegu 4x400 m sztafety mieszanej
Ameryka przed Europą w Ostrawie. Koniec sezonu polskich lekkoatletów