tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kogo powoła Brzęczek? Grosicki, Olkowski i...

W październiku reprezentacja Polski rozegra domowe mecze z Portugalią (11.10) i Włochami (14.10) w ramach Ligi Narodów. Jak informuje "Przegląd Sportowy", na powołania mogą liczyć m.in. Kamil Grosicki i Paweł Olkowski. Selekcjoner Jerzy Brzęczek przygląda się też kolejnym piłkarzom z Lotto Ekstraklasy.
Kamil Grosicki (fot. Getty)

Wnioski po kadrze: zdejmujemy różowe okulary i czekamy z niepokojem

Kadra Brzęczka to nadal "otwarty projekt" – pisze Tomasz Włodarczyk z "PS", chociaż jej trzon jest już wyraźnie nakreślony po dwóch pierwszych meczach. Selekcjoner chce grać systemem 1-4-2-3-1 z wysuniętym Robertem Lewandowskim i trójką Piotr Zieliński – Mateusz Klich – Grzegorz Krychowiak w środku pola.

GOL Ekstra: ligowcy zawiedli Brzęczka? "Trudno doszukać się większych plusów" Nie robić z gęby cholewy

Problemem jest obsada skrzydeł i defensywy. W związku z tym, po krótkiej banicji wrócić do kadry ma Kamil Grosicki. "Grosik" ostatecznie został w Hull, a we wtorek po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił w Championship – wszedł na ostatnie 16 minut meczu z Wigan (1:2).

We wtorek Brzęczek jeszcze raz spotkał się z przedstawicielami mediów i zdradził, że być może będzie musiał robić wyjątki od zapowiadanej wcześniej zasady, że powołania dostaną tylko ci zawodnicy, którzy regularnie grają w klubach.

Łatwo stworzyć taką zasadę, a potem zrobić z gęby cholewę. Z założenia idealnie byłoby, gdyby każdy interesujący mnie zawodnik grał w klubie, ale wiemy, że to raczej pobożne życzenia. Czy w związku z tym możemy pozwolić sobie na rezygnację lekką ręką z kilku naprawdę dobrych piłkarzy? Mamy w ich miejsce odpowiednich następców? – cytuje selekcjonera "PS".

Paweł Olkowski (fot. Getty) Z Boltonu i z... Legnicy

Na początku sezonu do składu swoich drużyn nie łapią się m.in. Kuba Błaszczykowski, Jan Bednarek i Arkadiusz Reca. Regularnie i bardzo dobrze gra za to Thiago Cionek. – Nie skreślam go, ale to nie jest gracz pierwszego wyboru w mojej koncepcji – zdradził Brzęczek.

Szansę we wrześniowych meczach dostali Damian Szymański z Wisły Płock i Rafał Pietrzak z Wisły Kraków. Kolejnym piłkarzem z Ekstraklasy obserwowanym przez sztab kadry jest, według "PS", Rafał Augustyniak. Pomocnik Miedzi Legnica strzelił w tym sezonie już dwa gole i dołożył asystę.

Niemal pewny powołania może być też Paweł Olkowski. Po odejściu z Kolonii prawy obrońca doskonale odnalazł się w realiach Championship. Udanie rozpoczął sezon w Boltonie Wanderers i ma być kolejnym konkurentem dla Bartosza Bereszyńskiego. Zwłaszcza że Tomasz Kędziora w meczu z Irlandią nie pokazał nic specjalnego.

Mecz towarzyski: Polska – Irlandia 1:1 (skrót meczu)
Co dalej z Błaszczykowskim? "Najbliższe pół roku będzie decydujące"
Polska – Irlandia. Zbigniew Boniek: niektórzy zawodnicy chodzili po boisku...
Polska – Irlandia. Mateusz Klich: oby więcej takich akcji, jak z Arkiem Milikiem
Krychowiak: Irlandia to rywal, z którym bardzo ciężko się gra
Polska – Irlandia. Kamil Glik: poczekajmy na lepsze efekty. One przyjdą