22:25 26:24 25:20 18:25 18:16
21.09.2018, 16:00
MŚ, grupa H, 2. faza, 2018, 1. runda

MŚ siatkarzy. Serbia – Francja 3:2: thriller w "polskiej grupie"

Reprezentacja Serbii pokonała Francję 3:2 (22:25, 26:24, 25:20, 18:25, 18:16) w pierwszym meczu "polskiej" grupy H w drugiej fazie siatkarskich mistrzostwach świata. Spotkanie obfitowało w zwroty akcji, a Francuzi w tie-breaku nie wykorzystali dwóch piłek meczowych.
Reprezentanci Serbii w meczu z Francją (fot. PAP/EPA)

Cztery lata od mistrzowskiego snu. Polacy powtórzą sukces?

Zawodnicy Laurenta Tillie już na początku pierwszego seta wypracowali sobie kilkupunktową przewagę i pewnie utrzymali ją do końca. Druga partia miała podobny przebieg mniej więcej do połowy. Po drugiej przerwie technicznej Serbowie zmniejszyli straty, w pewnym momencie nawet wyrównali. I choć Francuzi prowadzili już 24:22, to po prostych błędach przegrali 24:26.

To dało pozytywny impuls zawodnikom Nikoli Grbicia. Trzeci set należał do nich. Dowodzeni przez szalejącego na ataku Aleksandara Atanasijevicia wygrali pewnie, do 20. Francuzi nie mogli pozbierać się mentalnie.

"Ten mecz faluje jak Morze Czarne" – napisano na oficjalnym koncie PZPS po czwartym secie, wygranym do 18 przez... Francję. O wszystkim miał zadecydować tie-break. A w nim sytuacja też zmieniała się jak w kalejdoskopie. Francuzi nie wykorzystali dwóch okazji do zakończenia spotkania, a Serbowie skorzystali już z pierwszej. Decydujący punkt zdobyli po kuriozalnym błędzie – Nicolas Le Goff pechowo przyjął zaserwowaną piłkę... głową i przebił ją pod siatką.

Zwycięstwo Serbii za dwa punkty oznacza, że po sześciu meczach ma ona 14 punktów – o jeden mniej od Polski (przed meczem Polska – Argentyna) i o dwa więcej od Francji, która ma już tylko matematyczne szanse na awans do najlepszej szóstki.