25:16 19:25 23:25 25:23 14:16
21.09.2018, 19:40
MŚ, grupa H, 2. faza, 2018, 1. runda

MŚ: chaos i rozczarowanie. Pierwsza porażka Polaków

W czwartą rocznicę zwycięstwa z Brazylią w finale MŚ 2014, reprezentacja Polski niespodziewanie uległa innej drużynie z Ameryki Południowej. Na początek II fazy MŚ 2018 biało-czerwoni przegrali z Argentyną 2:3 (25:16, 19:25, 23:25, 25:23, 14:16) po meczu, który stał pod znakiem chaosu wywołanego przez sędziów i niejasne przepisy.
Po meczu z Argentyną Vital Heynen będzie miał dużo uwag do gry swojej drużyny (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Czego potrzeba do awansu? Sytuacja w "polskiej" grupie

Przed meczem:

Polacy przystąpili do drugiej fazy z kompletem zwycięstw i kompletem punktów. Przed meczem mieli punkt przewagi nad Serbią, która po tie-breaku pokonała Francję. Doznali jednak osłabienia – z powodu przeziebięnia w składzie nie znalazł się Michał Kubiak. Na przyjęciu zastąpił go Aleksander Śliwka, a w roli kapitana – Mateusz Bieniek.

Przebieg meczu:

1:0 (25:16): Zaczęło się zgodnie z przewidywaniami – od błędów rywali i wysokiej przewagi Polaków. Na przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili z prowadzeniem 8:3. Tuż po niej nastąpiły drobne kontrowersje z interpretacją nowych przepisów o kiwce ze strony sędziów, ale poza tym pierwszy set przebiegł bez komplikacji, głównie dzięki dobrej pracy bloku.

1:1 (19:25): W drugiej partii już tak łatwo nie było. Z Argentyńczyków zszedł stres, poprawili przyjęcie i lepiej poruszali się przy siatce. W ataku zupełnie nie radził sobie Śliwka. Vital Heynen zareagował zmianami. Na boisku pojawiali się Damian Schulz i Bartosz Kwolek. Na niewiele to się zdało. Po bodaj najgorszym secie w tych mistrzostwach Polacy przegrali do 19.

Od lewej: Facundo Conte, Fabian Drzyzga i Jakub Kochanowski (fot. PAP/EPA)

1:2 (23:25): Po przerwie nie było lepiej. Polacy nie potrafili skończyć żadnego ataku, nie wychodziło im nic. Nie funkcjonowało przyjęcie, ani blok. Tym bardziej dziwiło, że na ławce cały czas siedział Piotr Nowakowski. Pod koniec nieco nadziei wlało się w polskie serca po kilku niewymuszonych błędach rywali, ale nie udało się doprowadzić do równowagi.

2:2 (25:23): W czwartym secie gra toczyła się punkt za punkt, ale poziom, delikatnie mówiąc, nie zachwycał. Coś drgnęło po dwóch z rzędu punktowych blokach Polaków, ale dopiero powrót na parkiet Dawida Konarskiego – kosztem fatalnie atakującego Bartosza Kurka – i świetne zagrywki Damiana Schulza odwróciły losy seta.

2:3 (14:16): Tie-break był daniem ciężkostrawnym. Zarówno przez grę Polaków, spośród których na małego plusa zasłużyli tylko młodzi Szalpuk i Śliwka, jak i przez pracę sędziów. Vital Heynen ochoczo korzystał z challenge'u w stykowych sytuacjach przy siatce, a arbitrzy zazwyczaj nie wiedzieli, komu należy się punkt. Dwukrotnie przyznali je Polsce, co rozwścieczyło Julio Velasco i jego zawodników. Obronili kilka meczboli Polaków i dowiedli swojej wyższości. A rozeźlonemu Velasco puściły wszystkie hamulce...

Polska – Argentyna 2:3 (25:16, 19:25, 23:25, 25:23, 14:16)
Polska: Kurek 8, Szalpuk 19, Śliwka 13, Kochanowski 10, Bieniek 4, Drzyzga, Zatorski oraz Schulz 3, Łomacz, Nowakowski 5, Kwolek 3, Konarski 11
Argentyna: Cristian Poglajen 14, Sebastian Sole 10, Facundo Conte 5, Bruno Lima 1, Maximiliano Cavanna, Agustin Loser oraz Jose Luis Gonzalez 12, Lisandro Zanotti 9, Pablo Crer 9, Tomas Lopez 6, Martin Ramos 2, Luciano De Cecco

Co dalej?

Mimo porażki z teoretycznie najsłabszą drużyną w grupie, Polska nadal prowadzi z 16 punktami – dwoma więcej od Serbii i czterema więcej od Francji. W sobotę o 19:40 biało-czerwoni zmierzą się z Francuzami, również rozczarowanymi po piątkowej porażce. Do III fazy awansują zwycięzcy czterech grup i dwa najlepsze zespoły z drugich miejsc. Transmisje spotkań w Telewizji Polskiej, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.

Polska – Argentyna. Dawid Konarski: jesteśmy doświadczeni. Szybko wyrzucimy z głowy ten mecz
Polska – Argentyna. Paweł Zatorski: zepsuliśmy sobie ogromną szansę
Polska – Argentyna. Bartosz Kurek: chwilowy spadek dyspozycji