tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Przed Joshua – Powietkin. Rosjanin będzie chciał odkupić grzechy

– Nie ulega wątpliwości, że faworytem jest Anthony Joshua – uważa trener Andrzej Gmitruk. Wątpliwości ma jednak choćby Artur Szpilka. – Już wcześniej mówiłem, że Powietkin wygra tę walkę – stwierdził. Obaj byli gośćmi Piotra Jagiełły i Sebastiana Szczęsnego w Studiu TVP Sport. Transmisja sobotniej walki w TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Przed walką Aleksandr Powietkin – Anthony Joshua. W studiu TVP Sport Artur Szpilka i Andrzej Gmitruk
Anthony Joshua i Aleksander Powietkin (Fot. Getty)

Joshua na szlaku legend. Chce stoczyć walkę w Afryce

Już tylko godziny dzielą nas od starcia Rosjanina z Brytyjczykiem. Stawka jest niebagatelna, bo Joshua broni pasów mistrza świata wagi ciężkiej IBF, WBO i IBO oraz superciężkiej WBA.

– Nie ulega wątpliwości, że faworytem jest Joshua. Czas nieubłaganie przemija dla Powietkina. Zawsze bazował na dynamice, precyzji trafienia, a w ostatnich pojedynkach widać już było, że to traci – uważa Gmitruk.

Ale i rosjanin ma swoje atuty. –Jedenaście lat różnicy to jest sporo, ale walory psychiczne u starszego Rosjanina mogą zaplusować. Joshua za to jest młodszy, ma doskonałą motorykę i lewy prosty w ataku i obronie, ale nie ma tego długiego sierpowego z rosyjskiej szkoły – uważa trener.

Przed Powietkin – Joshua. Izu Ugonoh: Aleksandr Powietkin? Wiek działa na jego niekorzyść

– Powietkin sam się ukształtował. Są tacy zawodnicy, którzy, bez względu na liczbę prowadzących ich trenerów, sami układają swoją taktykę – podkreślił.

Styl Rosjanina podoba się Szpilce. – Ja już wcześniej mówiłem, że Powietkin wygra tę walkę. A jeśli jej nie wygra, to będzie najtrudniejszym przeciwnikiem w dotychczasowej karierze Joshuy. Ten w walce z Parkerem pokazał zachowawczy boks – mówi polski pięściarz.

– 39 lat Powietkina... to może być gorsza motoryka. Ale czy będzie mieć duże znaczenie? Uważam, że jego atutem jest determinacja, chęć odkupienia grzechów po tych dwóch wpadkach dopingowych. To wszystko zaplusuje, bo teraz jest czysty – podkreślił Szpilka.

Jak będzie wyglądać walka Aleksandr Powietkin – Anthony Joshua? Pokazuje Andrzej Gmitruk

Ale imponują mu i pewne cechy Joshuy. – U Joshuy podoba mi się, że jest naprawdę skromny, a przy tym pewny siebie. Powietkin za to bardzo dobrze skraca ring i bije i na dół, i na górę. To jest wojownik – porównuje były pretendent do tytułu mistrza świata WBC.

– Najważniejsze w tej walce, jest to, jak zaczną. Czy Joshua będzie elektryczny, czy będzie próbował tej swojej kombinacji lewy-prawy, która nie podoba mi się, bo jest taka mechaniczna. Lewy prosty to u niego nie jest "dyszel", którym celuje – zwraca uwagę Szpilka.

Pięściarz odlicza godziny do starcia. – Już nie mogę się doczekać pierwszej rundy, bo uwierzcie mi, że style robią walkę. A ze stylem Powietkina Joshua będzie miał problem, szczególnie że Rosjanin ma wszystko do zyskania, a Brytyjczyk wszystko do stracenia – zauważył pięściarz z Wieliczki.

Starcie mistrzów olimpijskich. "Joshua jest prosty"

podobne informacje

Pogrzeb Andrzeja Gmitruka. Minister uhonorował trenera

Pogrzeb Andrzeja Gmitruka w czwartek w Warszawie

Norwegia żegna Andrzeja Gmitruka. "Był najlepszym trenerem w historii"

Prokuratura podała przyczynę śmierci trenera Gmitruka