tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Złota Piłka: gala w grudniu, będą nowe kategorie

Nazwisko zdobywcy Złotej Piłki dla najlepszego zawodnika 2018 roku w plebiscycie "France Football" będzie ogłoszone 3 grudnia – poinformowano w poniedziałek. Wówczas zostaną po raz pierwszy przyznane też nagrody dla najlepszej piłkarki oraz gracza do 21 lat.
Cristiano Ronaldo (fot. Getty Images)

OD WHISKY PO DONICZKĘ. NAJLEPSZE TEKSTY MICHAŁA PROBIERZA

Lista 30 nominowanych piłkarzy do nagrody głównej, a także 15 zawodniczek, ma zostać podana 8 października. Wówczas również ogłoszona będzie lista młodzieżowców. Jak przyznał Pascal Ferre, redaktor naczelny magazynu, piłka nożna kobiet rozwinęła się tak bardzo w ostatnich latach, że logicznym krokiem było stworzenia nowej nagrody.

"France Football" przyznaje Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika od 1956 roku. W latach 2010-2015 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego gracza Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty znów prowadzone są oddzielnie. Francuski magazyn wybiera najlepszego piłkarza grającego w Europie.

W 2017 roku Złotą Piłkę otrzymał Portugalczyk Cristiano Ronaldo. To był jego piąty triumf. Wcześniej uhonorowano go za 2008, 2013, 2014 i 2016 rok. Finałowa gala odbędzie się 3 grudnia w Paryżu.

podobne informacje

Ada Hegerberg – Lwica z Norwegii. Nierówna walka najlepszej na świecie

Lionel Messi wyprzedzi kolejne legendy? Nowe rekordy na horyzoncie

Najlepszy piłkarz 2018 roku na świecie według dziennikarzy TVP Sport

Przekręt w Złotej Piłce. Głosowało afrykańskie widmo...