tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Norweski skoczek Kenneth Gangnes wraca do rywalizacji po czterech kontuzjach

Kenneth Gangnes – jeden z najbardziej utalentowanych norweskich skoczków narciarskich – zapowiedział, że powróci w nadchodzącym sezonie do rywalizacji. W ostatnich latach czterokrotnie zrywał więzadła w obu kolanach.
Kenneth Gangnes (fot. Getty)

Polacy po konkursach w Rasnovie. "Oby więcej takich ciekawych miejsc"

Gangnes, nazywany przez norweskie media "ptakiem z podciętymi skrzydłami", podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2016 roku w Kulm zdobył złoty medal drużynowo i srebrny indywidualnie.

Od 2010 roku cztery razy zerwał więzadła kolana, po dwa razy w każdym, a ostatni raz w listopadzie. Teraz jak stwierdzili lekarze jest już zdrowy, a po letnich treningach oraz testach fizycznych, jak twierdzą działacze, może startować w Pucharze Świata.

Austriacki trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl powiedział na łamach dziennika "Verdens Gang", że jest zdumiony i pełen szacunku: "wiele lat jestem związany z tą dyscypliną, ale jeszcze nigdy nie spotkałem zawodnika, który po czterech tak poważnych kontuzjach zdecydował się powrócić na skocznię. Kenneth imponuje nam przede wszystkim siłą psychiczną i otrzyma każdą możliwą pomoc”.

Pierwsze skoki Norweg wykona jak tylko spadnie śnieg. W grę wchodzą dwie skocznie normalne, w Midtstubakken w Oslo oraz w Lillehammer. Wyjaśnił, że chodzi mu głównie o prywatną walkę ze sobą, lecz istnieje też strona finansowa.

– Kontuzjowany skoczek nie zarabia, a premie w zawodach Pucharu Świata są bardziej interesujące niż moja obecna praca jako sprzedawca w sklepie sportowym na pół etatu. Moim celem jest dobry sezon z mistrzostwami świata, ale po tylu urazach nauczyłem się pokory i traktowania każdego dnia bez kontuzji jako nagrody – powiedział skoczek dziennikarzom "Verdens Gang".

Gangnes: w wolnym czasie pracuję w sklepie
PŚ, Zakopane (konkurs drużynowy – 2. seria): skok Gangnesa (138 m)

podobne informacje

Puchar Świata: wielkie skakanie w Wiśle. Zabraknie kilku gwiazd

"Doping", wirus i uraz. Problemy mistrzów olimpijskich

Do… czterech razy sztuka? Pechowiec wraca do skoków

Kontuzje zmorą skoczków. Ich zabraknie w Wiśle