tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Duńczycy zaczynają walkę z handlem meczami. Specjalna aplikacja dla zawodników

Duński związek piłkarzy i piłkarek ręcznych (HSF) chce walczyć z ustawianiem meczów i typowaniem wyników przez szczypiornistów i szczypiornistki w zakładach bukmacherskich. W związku z tym na rynek wypuszczona została... aplikacja, która umożliwia anonimowe zgłoszenie podejrzeń co do nielegalnego procederu.
Lider i gwiazda duńskiej reprezentacji, Mikkel Hansen (fot. francehandball2017)

Poezja! Kapitalny rzut dał zwycięstwo w Lidze Mistrzów [WIDEO]

Aplikacja nazywa się Red Button i przedstawiciele HSF liczą, że w ciągu najbliższego roku na swoje telefony pobiorą ją wszyscy zawodnicy i zawodniczki najwyższej klasy rozgrywek w Danii – w sumie około 450 osób.

Kultura obstawiania meczów mocno zakorzeniła się we wszystkich dyscyplinach sportu. Co roku do naszych lig wkraczają nowi młodzi gracze. Chcemy, by wiedzieli, po której stronie się opowiedzieć – mówi prezes HSF Michael Sahl Hansen.

Podobna aplikacja funkcjonuje już w duńskim futbolu. Zgłoszenia wysyłane przez piłkarzy trafiają do krajowego komitetu antydopingowego (ADD), który rozpatruje je i w razie konieczności przeprowadza śledztwa. Identycznie będzie w przypadku Red Button.

Klavs Bruun Jorgensen i Stine Jorgensen (fot. PAP/EPA) Pomysł HSF popierają reprezentanci i reprezentantki kraju. Stine Joergensen, rozgrywająca i kapitan duńskiej kadry, przyznała na łamach "Jyllands Posten", że zainstalowała już aplikację na swoim telefonie. – Dzięki temu udowodnimy, że ustawianie meczów to poważny temat. Być może zapobiegniemy też rozwojowi tego problemu – przyznała.

Sekretarz Generalny duńskiej federacji Morten Stig Christensen jest z kolei zdania, że handlowanie meczami i obstawianie wyników nie jest poważnym problemem duńskiego szczypiorniaka. – Zgadzam się jednak, że ta aplikacja może mieć jedynie pozytywny wpływ na środowisko – stwierdził.

Być może aplikacją wkrótce zainteresują się też Francuzi, u których w 2012 roku wybuchł największy skandal związany z obstawianiem meczu przez zawodników w zakładach bukmacherskich. Ośmiu graczy ówczesnego mistrza kraju Montpellier – wśród nich m.in. Nikola i Luka Karabatić – postawiło 90 tys. euro na porażkę swojej drużyny z ligowym outsiderem, Cesson Rennes. Choć policja szybko wpadła na ich trop, sprawa toczyła się aż do września 2017. Reprezentanci Francji skazani zostali na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu i otrzymali po 10 tysięcy euro grzywny.

Czytaj więcej:
Powrót rozgrywającego VIVE odroczony. Nie zagra z obrońcą trofeum LM
Kolejne osłabienie Polek przed Golden League. Kontuzja obrotowej
Debiut jak marzenie! Rozgrywający VIVE w drużynie kolejki Ligi Mistrzów

podobne informacje

Piłkarze na... igrzyska? Sprawdzamy sytuację polskich drużyn

ME 2018 piłkarek ręcznych: rywalki Polek osłabione. Liderka... zrezygnowała z gry

Bogdan Wenta, były trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych i VIVE prezydentem Kielc

VIVE kontra Azoty, czyli... Jurecki kontra Jurecki. "Przez 60 minut nie mam brata"