tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kolarstwo, mistrzostwa świata: Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar z szansami na medale w jeździe indywidualnej na czas

W środę polscy kolarze staną przed szansą zdobycia pierwszego medalu podczas mistrzostw świata w Innsbrucku. W jeździe indywidualnej na czas wystartują Maciej Bodnar i Michał Kwiatkowski. Transmisja od 14:05 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar w czwartek będą rywalizować w jeździe indywidualnej na czas (fot. Getty)

Michał Kwiatkowski: trasa czasówki sprzyja dużym facetom

Trasa tegorocznej "czasówki" nie należy do najłatwiejszych. Pierwsze 30 kilometrów będzie płaskie, ale później kolarzy czekają blisko 5-kilometrowy podjazd i szybki zjazd. W sumie do przejechania będą ponad 52 kilometry.

– Ja wolę odcinki dużo bardziej techniczne. Gdyby podjazdów było więcej, to byłbym bardziej szczęśliwy. Spotkałem się z Jonathanem Castroviejo, z którym jeżdżę w Teamie Sky i śmialiśmy się, że te pierwsze 30 km to tak naprawdę nie jest trasa "pod nas" – przyznał Michał Kwiatkowski w rozmowie z Sebastianem Parfjanowiczem.

Choć mistrz świata z 2014 roku nastawia się na występ w niedzielnym wyścigu ze startu wspólnego, to w jeździe na czas także może zameldować się w czołówce. Polak nie jest wymieniany w gronie faworytów, ale podczas wyścigów World Touru wielokrotnie pokazywał już, że "czasówki" nie są mu straszne. W tej specjalności był w tym roku czwarty w Tour de France i piąty podczas Vuelta a Espana.

– Nie wiem jak to będzie, gdy wszyscy kolarze są wypoczęci i wielu z nich myśli tylko o jeździe indywidualnej na czas. Zawsze porównuję siebie do głównych rywali z klasyfikacji generalnych, więc będę walczył nie tylko o jak najwyższe miejsce, ale też po prostu chcę się sprawdzić – dodał.

Kwiatkowski: ten dystans to dla mnie duże wyzwanie Teoretycznie większe szanse ma Maciej Bodnar, który już po raz dwunasty wystąpi w tej konkurencji podczas mistrzostw świata. Blisko podium był dwa lata temu. W Katarze zakończył rywalizację na czwartym miejscu, tracąc do medalu sześć sekund. W ubiegłym roku do Bergen pojechał jako wicemistrz Europy, ale upadek tuż po starcie wykluczył go z walki o wysokie miejsca. Polak ukończył rywalizację i został sklasyfikowany na 50. miejscu.

– Próbuję się realizować i fajnie by było stanąć na podium. Jeśli będę miał dobry dzień, czyli będę miał wszystko poukładane i doprecyzowane, a na rozgrzewce wszystko wyjdzie, to jest szansa. Po pierwszym lub drugim kilometrze już będzie wiadomo – przyznał 33-latek z Oławy.

Polscy kibice z pewnością chcieliby powtórki sytuacji z ubiegłorocznego Tour de France. "Czasówkę" w Marsylii wygrał Bodnar, który o zaledwie sekundę wyprzedził Kwiatkowskiego. Tamta trasa była jednak znacznie krótsza (22,5 km), a na starcie zabrakło kilku najlepszych w tej specjalności.

Maciej Bodnar przed startem w MŚ. "Po drugim kilometrze będę wiedział czy mam medal" W Innsbrucku faworytami będą dwaj kolarze, którzy zamykają listę startową. Mowa o Australijczyku Dennisie Rohanie, triumfatorze jazdy na czas podczas Giro d'Italia i Vuelta a Espana. Największe szanse daje się jednak obrońcy tytułu i wicemistrzowi olimpijskiemu z Rio de Janeiro, Tomowi Doumoulinowi z Holandii.

– Tu poziom jest bardzo wysoki. Będzie ciężko ich pokonać. Są poza konkurencją – zauważył Bodnar. Przyznał jednak, że będzie chciał ruszyć mocno od pierwszych kilometrów. – Nigdzie nie można stracić. Kluczowy moment to oczywiście góra, ale też płaszczyzny. Niby będzie szybko, ale to 30, a nie 10 kilometrów. Nie można przeszarżować. Będę chciał pojechać całą trasę mocno, ale nie wiem, czy mi się uda.

Transmisje z kolarskich mistrzostw świata w Innsbrucku w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Michał Kwiatkowski: ja zmęczony? Byłem serwisowany w ASO
MŚ, Innsbruck. Michał Kwiatkowski: po Vuelta a Espana czułem się fatalnie. Teraz jest dobrze
MŚ w kolarstwie. Trudny debiut Filipa Maciejuka w orlikach
Jaskulska: nie lubię takich tras. Na podjazdach nie czułam się najlepiej

podobne informacje

Kolarskie MŚ: Alejandro Valverde mistrzem świata. Polacy poza czołówką

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym: siedemnaste miejsce Marty Jaskulskiej

MŚ w kolarstwie: sztafety mieszane w programie przyszłorocznych mistrzostw świata

Michał Kwiatkowski: trasa "czasówki" sprzyja dużym facetom