tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Olimpijczycy jutra" lecą do Argentyny. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w TVP

We wtorkowe popołudnie reprezentacja Polski wyleci do Buenos Aires. W sobotę w stolicy Argentyny rozpoczną się Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (YOG). Na imprezę, na której mają narodzić się nowe nadzieje olimpijskie, leci 69 sportowców z Polski. Osiemnaścioro z nich stanowi kadrę hokeja na trawie chłopców i dziewcząt. Transmisje z Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w TVP.
Iga Świątek na ślubowaniu w PKOl (fot. PAP)

TVP pokaże wszystkie mecze siatkarskich reprezentacji Polski

Już pod koniec XX wieku zauważono, że coraz więcej młodych ludzi zmaga się z otyłością. Johann Rosenzopf w związku z tym problemem zaproponował stworzenie zawodów, które zrzeszą młodzież z całego świata i będą promować sportowy tryb życia. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie do życia powołał ówczesny prezydent MKOl – Jacques Rogge w 2007 roku.

Pierwszą edycję zawodów rozegrano w 2010 roku w Singapurze. Cztery lata później kolejne Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie zorganizował chiński Nankin. W międzyczasie projekt rozszerzono. Pierwsza zimowa edycja zawodów odbyła się w Innsbrucku (2012), a kolejna w Lillehammer (2016).

Po raz pierwszy w historii rywalizacja najlepszych młodych sportowców przeniesie się do Ameryki Południowej. Trzecią edycję YOG zorganizuje Buenos Aires. Choć sportowcy z Polski dopiero dotrą do stolicy Argentyny, sztafeta z ogniem olimpijskim przemierza kraj już od sierpnia. Do szóstego października, kiedy ma dotrzeć na ceremonię otwarcia, przemierzy wszystkie najważniejsze miasta.

Trasa sztafety z ogniem olimpijskim (fot. buenosaires2018.com)

"Poczuj przyszłość"

Prawa do organizacji imprezy Buenos Aires otrzymało w 2013 roku. Stolica Argentyny wygrała walkę z Glasgow (Szkocja) i Medellin (Kolumbia). Rok wcześniej z ubiegania się o organizację YOG wycofał się między innymi Poznań.

Oficjalne logo zawodów niewiele różni się od poprzednich. Charakteryzują je ciepłe barwy, które mają symbolizować argentyńską kulturę, radość i jedność, którą organizatorzy chcą przedstawić na igrzyskach. Maskotką imprezy został natomiast jaguar amerykański. Taki gatunek występuje jedynie na terenach Ameryki Południowej i Środkowej. Nadano mu imię Pandi.

Oficjalne hasło igrzysk to "poczuj przyszłość" (ang. feel the future, hiszp. vivi el futuro). Jest to część manifestu, który ma towarzyszyć zawodom.

Poczuj przyszłość
energię młodości, aby stworzyć lepszy świat.
Ze sportem jako jej łącznikiem,
przyjaźnią, szacunkiem i doskonałością jako wspólnym językiem.
Południe świętuje różnorodność,
równość płci i równość szans.
Z mostami zamiast barier,
pasją, która inspiruje,
transformacyjną siłą młodości.
Buenos Aires 2018
Poczuj przyszłość

Oficjalne logo YOG 2018 (fot. buenosaires2018.com)

Polscy olimpijczycy jutra

Z Polski do Buenos Aires leci 69 sportowców, którzy będą rywalizować o medale. "Olimpijczycy jutra" zamierzają powtórzyć sukcesy poprzedników. Z Singapuru i Chin biało-czerwoni przywieźli łącznie 15 medali. Teraz największą nadzieją jest Iga Świątek – triumfatorka juniorskiego Wimbledonu.

W poniedziałkowy wieczór młodzi sportowcy złożyli ślubowanie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uroczystość zorganizowana została podobnie, jak w przypadku pożegnania "dorosłej" kadry olimpijskiej. Ostatnią noc zawodnicy spędzili w Warszawie. We wtorkowe popołudnie wylecą do Buenos Aires.

REPREZENTACJA POLSKI:
Boks: Natalia Gajewska
Breakdance: Piotr Winiarski
Hokej na trawie: Reprezentacja Polski
Kajakarstwo: Wojciech Pilarz
Kolarstwo: Marta Jaskulska, Wojciech Kierat, Piotr Kryński, Damian Papierski
Lekkoatletyka: Karolina Bomba, Jakub Czak, Kinga Gacka, Piotr Goździewicz, Klaudia Kazimierska, Gracjan Kozak, Adam Łukomski, Rafał Łupiński, Adam Masaczyński, Wiktoria Miąso, Marek Mucha, Tomasz Ratajczyk, Monika Romaszko, Pia Skrzyszowska, Alicja Stój
Pięciobój nowoczesny: Kamil Kasperczyk, Agnieszka Wysokińska
Pływanie: Kornelia Fiedkiewicz, Weronika Hallmann, Kornelia Jurczyk, Jan Kałusowski, Bartłomiej Koziejko, Aleksandra Knop, Jakub Kraska, Jakub Majerski
Podnoszenie ciężarów: Paulina Rutkowska, Jakub Zieliński
Siatkówka plażowa: Julia Gierczyńska/Patrycja Jundziłł, Mikołaj Miszczuk/Dominik Poznański
Strzelectwo: Wiktoria Bober
Szermierka: Maciej Bem, Magdalena Ławska
Taekwondo: Marcelina Koszel, Jakub Sadurski
Tenis: Daniel Michalski, Iga Świątek
Tenis stołowy: Anna Węgrzyn
Wspinaczka sportowa: Aleksandra Kałucka, Natalia Kałucka
Żeglarstwo: Oliwia Hłobuczek, Kamil Manowiecki, Lidia Sulikowska

17-latka mistrzynią świata. "Mogłaby być modelką lub aktorką"