tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Grand Prix na żużlu: Tai Woffinden walczy o trzeci tytuł w karierze. Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski z szansami na podium

Brytyjczyk Tai Woffinden jest bliski zdobycia trzeciego w karierze tytułu indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu. By dokonać tego bez oglądania się na rywali, musi w kończącym tegoroczny cykl turnieju w sobotę w Toruniu zdobyć 12 punktów.
Bartosz Zmarzlik (fot. PAP)

F1: ultimatum Kubicy. Nie będę czekał do grudnia

Walka o miano najlepszego żużlowca na świecie zakończy się w tym roku w Toruniu. Nie udało się bowiem ostatecznie zorganizować turnieju w Australii. Rywalizacja na Motoarenie w grodzie Kopernika z pewnością przysporzy wiele emocji, gdyż walka toczyć się będzie nie tylko o pierwsze miejsce na podium całego cyklu.

Najbliżej trzeciego w karierze tytułu indywidualnego mistrza świata jest przed ostatnią rundą prowadzący w klasyfikacji Tai Woffinden (124 pkt). Ma dziesięć punktów przewagi nad goniącym go w klasyfikacji generalnej Bartoszem Zmarzlikiem. Przy obecnej formie obu zawodników tak naprawdę tylko prawdziwy pech może pozbawić Brytyjczyka tytułu. Gdyby patrzeć przez pryzmat ubiegłorocznej rundy rozegranej na Motoarenie, Brytyjczyk nie powinien mieć z tym problemu. Zajął bowiem drugie miejsce wyprzedzając Zmarzlika, który mimo niewielkich szans zapowiada walkę do końca.

Ciekawie w sobotni wieczór, 6 października zapowiada się walka nie tylko o tytuł. Na Motoarenie rozstrzygnie się także kwestia brązowego medalu. Bezpośredni pojedynek toczyć będą Maciej Janowski i Fredrik Lindgren, którzy mają po 98 punktów, bez szans nie jest także piąty w klasyfikacji Amerykanin Greg Hancock (93 pkt).

Równie zacięta rywalizacja toczyć się będzie w środkowej części klasyfikacji, a konkretnie o prawo pozostania w cyklu na kolejny rok. Największym pechowcem końcówki tegorocznego sezonu jest reprezentant Polski, zwycięzca ubiegłorocznej rundy w Toruniu Patryk Dudek. Kontuzja pozbawiła go szansy na walkę o medale. Co ważniejsze – może go nawet zabraknąć w najlepszej ósemce. W Toruniu zastąpi go Niels Kristian Iversen.

"Duzers" doznał złamania prawej kości ramiennej, przeszedł operację w Barcelonie i miał nadzieję na powrót do ścigania właśnie w Toruniu. Rekonwalescencja musi być jednak dłuższa niż się spodziewano.

Tai Woffinden (fot. Getty)

podobne informacje

Niesamowity wyczyn Taia Woffindena. Został mistrzem świata ze złamaną kością

Ambitna pogoń Zmarzlika. Polak ze srebrnym medalem mistrzostw świata na żużlu

Czechy w żużlowym kalendarzu. Marketa zostaje w Grand Prix

Grand Prix. Bartosz Zmarzlik goni Taia Woffindena. Mistrzostwo świata już w tym roku?