tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Rycerze lata". Jak radzili sobie w Pucharze Świata?

Czy świetnie skoki latem przekładają się na formę zimą? To pytanie powracające co roku w październiku i listopadzie. Wierząc statystykom, Jewgienij Klimow (zwycięzca Grand Prix 2018) może liczyć na najlepszy sezon w karierze, ale raczej nie zostanie pierwszoplanową postacią najbliższych miesięcy.
Maciej Kot po triumfie w Letnim GP 2016 (fot. PAP/EPA)

Podsumowanie LGP: zimowy Stoch i wyważony Żyła

To był niespodziewany triumf. Klimow nie przyjechał na inaugurację do Wisły, a przez kolejne dwa weekendy znajdował się w cieniu wygrywającego Kamila Stocha. Rosjanin wystąpił jednak w japońskiej Hakubie i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Do wysokiej frekwencji dołożył wysoką formę. Sześć razy z rzędu stawał na podium konkursów. Gdy w końcu przyszło skonfrontować się w nieźle obsadzonych zawodach w Hinzenbach, zajął czwarte miejsce. Był także w czołówkach treningów. Czy wysoką formę pokaże także zimą? Jak dotychczas jego największym sukcesem na śniegu jest trzecie miejsce w loteryjnych zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku.

Stoch: pogubiłem się technicznie, ale czwarte miejsce w LGP jest bardzo dobre Czasy, gdy zwycięstwo w Letnim Grand Prix było wspaniałą wróżbą minęły i to... prawdopodobnie bezpowrotnie. Dalekie destynacje w kalendarzu odstraszają czołówkę. Skoczkowie wolą też zwykle spokojne przygotowania i zgrupowania niż częste starty.

A jeszcze w latach 2005-2009 zwycięzca w igielitowym cyklu triumfował w nadchodzącym Pucharze Świata. Na serię złożyły się wygrane Jakuba Jandy, Adama Małysza, Thomasa Morgensterna, Gregora Schlierenzauera i Simona Ammanna.

Druga dekada XXI wieku nie obfitowała już w tylu znakomitych zwycięzców Grand Prix. Na liście triumfatorów są za to Andreas Wank i Kento Sakuyama, którzy po udanym lecie zdecydowanie nie zostawali królami zimy. Japończyk jest jedynym zwycięzcą LGP bez choćby jednego miejsca na podium konkursu w nadchodzącym sezonie Pucharu Świata.

Właśnie premierowe miejsce w trójce zawodów elity zimą było celem dla dwóch poprzednich triumfatorów letniego cyklu. Zarówno Maciej Kot, jak i Dawid Kubacki po udanym Grand Prix notowali najlepszy w karierze sezon w Pucharze Świata. Zakopiańczyk wygrał dwa konkursy i zajął piąte w klasyfikacji końcowej. Rok później nowotarżanin był w niej dziewiąty, a w trzech konkursach przedarł się na upragnione podium.

Klimow stał już na podium zawodów Pucharu Świata, ale zdarzyło się to raz, w dodatku w loteryjnych zawodach w Innsbrucku. Zimą jego celem powinny być regularne miejsca w dziesiątce. W ten sposób być może uda się napędzić rosyjskie skoki do pogoni za światową czołówką.

Co przyniesie zima? Odpowiedzi zaczniemy poznawać już w połowie listopada w Wiśle. Zmagania potrwają do 24 marca. Transmisje w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji TVP Sport.

Ostatnich 10 zwycięzców Letniego GP i występy w Pucharze Świata

Sezon Zwycięzca LGP Miejsce w
kl. gen. PŚ
2017 Dawid Kubacki 9
2016 Maciej Kot 5
2015 Kento Sakuyama 30
2014 Jernej Damjan 14
2013 Andreas Wellinger 9
2012 Andreas Wank 28
2011 Thomas Morgenstern 7
2010 Daiki Ito 15
2009 Simon Ammann 1
2008 Gregor Schlierenzauer 1

Horngacher zadowolony z lata: wszyscy skaczą na wysokim poziomie
Wolny: jestem zmotywowany na zimowe konkursy
Kot: jesteśmy lepiej przygotowani do zimy niż rok temu
Żyła: lubię sobie połapać Pokemony. Prosta rzecz, a cieszy

podobne informacje

Kamil Stoch: od początku zimy borykam się z problemami

Puchar Świata w Lahti: znakomity Stoch. Polak dogonił legendę

PŚ w Lahti: dobry skok Kamila Stocha w serii próbnej. Najlepszy Anze Lanisek

Puchar Świata w Lahti: Daniel Andre Tande i Andreas Stjernen wycofali się z zawodów