Słaby Lewandowski, słaby Glik, heroiczny Rzeźniczak. Bilans Polaków w Europie

Dziesięciu Polaków zagrało w ostatniej kolejce Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. Zadowoleni z siebie mogą być tylko Łukasz Piszczek i Wojciech Szczęsny. Fala krytyki spadła na Roberta Lewandowskiego. Z kolei heroiczną interwencją popisał się Jakub Rzeźniczak.
Kamil Glik i Robert Lewandowski byli krytykowani za ostatnie występy. Jakub Rzeźniczak nie zatrzymał Arsenalu (fot.GETTY)

Ronaldo, Messi i Lewandowski. Polak trzecim strzelcem dekady

LIGA MISTRZÓW

Wojciech Szczęsny – Juventus pewnie pokonał 3:0 Young Boys. Polak zachował czyste konto i był chwalony przez trenera. – Świetnie rozpoczęliśmy i szybko objęliśmy prowadzenie. Tylko raz poczuliśmy niebezpieczeństwo, ale Szczęsny spisał się bardzo dobrze – mówił po meczu Massimiliano Allegri. W następnej kolejce Juventus zagra z Manchesterem United.

Ocena Whoscored: 7,1

Robert Lewandowski — Portal sport.de nie zostawił suchej nitki na Lewandowskim. Uznał kapitana biało-czerwonych za najgorszego piłkarza na boisku. "Nie radził sobie z obroną rywali. To był wieczór, który powinien należeć do najlepszego strzelca drużyny, ale Lewandowski był w swoich działaniach nieporadny". Bayern zaledwie zremisował z Ajaksem 1:1.

Ocena Whoscored: 6,2

Grzegorz Krychowiak – Lokomotiw Moskwa przegrał 0:1 z Schalke 04 Gelsenkirchen. Polak zagrał przeciętny mecz. W drugiej połowie był bliski sprawienia prezentu rywalom, gdy jego za krótkie podanie do bramkarza prawie przechwycił zawodnik Schalke. Generalnie jednak Krychowiak nie miał zbyt wielu okazji do wykazania się.

Arkdiusz Milik i James Milner (fot.GETTY)

Piotr Zieliński — Pojawił się na boisku w 81. minucie – wszedł za Marka Hamsika. "Jego świeżość pomogła środkowi pomocy, bo zawodnicy już wcześniej dali z siebie wiele. Zapewnił zwartość i konstruowanie akcji. Przez dziesięć minut grał na maksimum, tak jak prosił go Ancelotti" – pisało w pomeczowym podsumowaniu "Il Mattino". Napoli przegrało 0:1 z Liverpoolem.

Ocena Whoscored: 6,1

Arkadiusz Milik — "Na ten mecz był lepszą opcją od Mertensa. Dawał więcej wzrostu i siły fizycznej. Starał się jak mógł, angażował. Zmusił Alissona do trudnej interwencji zanim opuścił boisko" – w ten sposób grę Milika skomentował natomiast portal Football Italia. "W pierwszej połowie był zbyt apatyczny, powolny, bez reakcji i z zerową osobowością. Po przerwie odblokował się, bardziej angażował w ofensywne akcje" – dodał neapolitański dziennik "Il Mattino".

Ocena Whoscored: 6,5

Kamil Glik — "L'Equipe" nazwał porażkę AS Monaco z Borussią Dortmund (0:3) "katastrofalnym występem", dodając, że po raz kolejny nie sprawdził się pomysł ustawienia z pięcioma obrońcami. Winą za porażkę obarczono m.in. Glika. Jak twierdzą francuscy dziennikarze "od czasu mistrzostw świata w Rosji jest nie do poznania i należy zastanowić się, skąd wziął się ten brak formy". Większość akcji w wykonaniu Polaka i Brazylijczyka Jemersona określono jako "kataklizm".

Ocena Whoscored: 6,4

Łukasz Piszczek — Do domu wrócił w dużo lepszym nastroju niż Glik. Dobrze rozpoczął i zakończył pierwszą połowę – po jego dośrodkowaniach było groźnie w polu karnym Monaco. W defensywie ustrzegł się poważnych błędów, ale kilka razy zostawił zdecydowanie za dużo miejsca aktywnemu tego dnia Benjaminowi Henrichsowi. Po przerwie, po jego podaniu na listę strzelców powinien był wpisać się Marco Reus. Notę obniża fakt, że goście nadal największe zagrożenie stwarzali właśnie akcjami po stronie Polaka.

Ocena Whoscored: 7,2

Kamil Glik został skrytykowany za ostatni mecz (fot.GETTY)

LIGA EUROPEJSKA

Jakub Rzeźniczak – Rozegrał cały mecz przeciwko Arsenalowi. Karabach Agdam przegrał 0:3, a pierwszą bramkę stracił już w 4. minucie. Polak zostanie zapamiętany dzięki heroicznej interwencji. Ciałem zablokował trzy strzały rywali.

Jakub Świerczok i Jacek Góralski – obaj weszli na boisko w 70. minucie, ale nie pomogli zespołowi. Łudogorec przegrał 0:1 z FC Zurych. Szwajcarzy strzelili zwycięską bramkę już, gdy Polacy byli na murawie.

Ocena Whoscored: Świerczok 6,0
Góralski 6,1

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) i Patryk Małecki (Spartak Trnawa) przesiedzieli całe spotkania na ławce rezerwowych. Dinamo wygrało 2:0 z Anderlechtem Bruksela, Spartak przegrał 0:2 z Fenerbahce. Jakub Piotrowski nie znalazł się w kadrze meczowej. Jego KRC Genk uległo 3:1 Sarpsborgowi.