tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Peter Prevc do Pucharu Świata. "Mogę chodzić po schodach"

Peter Prevc ma nadzieję, że wreszcie skończyły się jego kłopoty zdrowotne i będzie mógł znów bez przeszkód rywalizować w Pucharze Świata. Przez prawie pół roku miał problemy z kostką i przeszedł dwie operacje. W sezonie 2015/16 zdobył Kryształową Kulę, a na igrzyskach olimpijskich w Soczi srebrny i brązowy medal.
Peter Prevc (fot. Getty Images)

"Rycerze lata". Jak radzili sobie w Pucharze Świata?

Sezon Pucharu Świata rozpocznie się 17 listopada w Wiśle, kiedy odbędzie się konkurs drużynowy. Dzień później zawodnicy powalczą indywidualnie. Prevc ma nadzieję, że po dawnych problemach z formą, a także po kontuzji, nie będzie już śladu.

— Idealny scenariusz? Wygrana w Wiśle. Ale dopóki nie wrócę na skocznię przynajmniej na trzy tygodnie i nie zorientuję się, w jakiej jestem formie, trudno będzie cokolwiek powiedzieć. Być może stać mnie na rywalizację w Pucharze Świata, może w Pucharze Kontynentalnym, a może w... Pucharze Słowenii — powiedział 26-letni skoczek.

Stoch: pogubiłem się technicznie, ale czwarte miejsce w LGP jest bardzo dobre

Słoweniec imponował niezwykłymi wynikami w sezonie 2015/16. Wówczas zdobył Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ, pobijając rekordy liczby punktów, zwycięstw i miejsc na podium w ciągu jednej zimy. Ponadto wygrał Turniej Czterech Skoczni (trzykrotnie był pierwszy, raz trzeci) i został mistrzem świata w lotach.

Później jednak nie był w stanie nawiązać do tych sukcesów i często nie liczył się w walce o czołówkę w kolejnych konkursach. Czasem nawet nie potrafił zakwalifikować się do serii finałowej. To źle wpłynęło na jego nastawienie psychiczne, zaczęło mu brakować motywacji. Co więcej, w kwietniu musiał przejść operację kostki, a z powodu komplikacji w lipcu trafił pod nóż po raz drugi.

Na przełomie września i października Prevc spędził dwa tygodnie w ośrodku spa na regeneracji. Później zaczął walkę o powrót do pełni sprawności.

Schlierenzauer: Austria potrzebuje czasu. Nie wiem, czy wrócimy na szczyt

— Trenerzy mówią, że nie jest ze mną tak źle, jak się spodziewali, i mógłbym skakać nawet w połowie października. Wszystko jest w porządku. Nareszcie to wszystko się kończy. To było długie pół roku... Teraz mam motywację, gdy próbuję czegoś nowego i opieram ciężar ciała na tej nodze, bo nic mnie nie boli. Pomijając to, że wreszcie mogę normalnie chodzić po schodach i biegać — dodał Słoweniec.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy rozpoczęły się jego problemy zdrowotne, nastąpiła także duża zmiana w jego życiu prywatnym — po raz pierwszy został ojcem.

— Ludvik ma już cztery miesiące. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ale zauważyłem, że już nie mamy czasu dla siebie — powiedział Prevc z uśmiechem. — Narodziny syna wprowadziły mnie w nowy wymiar. Teraz gdy jestem za kogoś odpowiedzialny, jeszcze bardziej zależy mi na powrocie do domu — dodał

Czytaj więcej:
Puchar Świata: Wisła rozpoczęła produkcję śniegu
Niecodzienny plan Horngachera na Żyłę i Kota
Podsumowanie lata: zimowy Stoch i wyważony Żyła

MŚ weteranów w Szczyrku: najstarsi skoczkowie świata. "Póki odepchnę się od belki..."

podobne informacje

Puchar Świata w skokach narciarskich: Timi Zajc nie wystąpi w Lahti. Wraca Peter Prevc

Domen Prevc odpowiedział na pytania kibiców. "Nie rozglądam się za dziewczynami"

Skoki narciarskie. Problemy gwiazd. Kontuzje, choroby, sława...

Puchar Świata w skokach narciarskich: Andreas Wellinger, Peter Prevc, Gregor Schlierenzauer nie wystąpią w Zakopanem