tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ponad stu młodych adeptów pływania trenowało z Otylią Jędrzejczak

– My dajemy im promyk, a oni muszą rozjuszyć cały ogień, żeby mieć chęć do realizacji marzeń. Żeby im się chciało być mistrzem życia – powiedziała Otylia Jędrzejczak, która w niedzielę przyjechała do Nowego Targu w ramach akcji Otylia Swim Tour. W zajęciach uczestniczyło ponad stu młodych adeptów pływania.
(fot. Informacja prasowa)

Dzięki akcji dzieci i ich rodzice otrzymują kompleksową wiedzę. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy pływania, przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuci. Dodatkowo organizowane są też spotkania z dietetykiem i psychologiem sportowym dla rodziców.

– Mogą nauczyć się wszystkiego, od podstaw, czyli leżenia na wodzie, do późniejszej nauki pływania. Na lądzie od trenerów przygotowania motorycznego i fizjoterapeutów dowiedzą się, jak wygląda prawidłowa postawa, ale przede wszystkim muszą się dobrze bawić. Najważniejsza jest zabawa, bo poprzez nią dzieci przyswajają wiedzę. Mój trener w Stanach Zjednoczonych przed startami mówił mi: "have fun", czyli baw się. Baw się tym, co umiesz robić. I my dajemy im wiedzę, żeby dzieci potrafiły się bawić – dodała mistrzyni olimpijska z Aten.

Dużym zainteresowaniem rodziców cieszyły się wykłady psychologa sportowego Beaty Mieńkowskiej i dietetyka Natalii Główki. – W tym roku poruszam tematykę żywienia okołotreningowego, czyli tego, co młodzi sportowcy powinni jeść przed treningiem, w trakcie i po nim. Przede wszystkim dla młodych pływaków najważniejsze są węglowodany, więc polecam np. koktajle z kaszy jaglanej, czy płatków owsianych na śniadanie przed treningiem – przyznała Natalia Główka.

(fot. Informacja prasowa)

Trenerzy pływania nie ukrywają, że w trakcie Otylia Swim Tour zauważają duże talenty. – Widać często iskierki, które, jak ja mówię, woda kocha. Czyli lekkie i dobrze ukształtowane technicznie – stwierdził trener Robert Białecki.

A jak zachęcić dzieci do uprawiania pływania? – Chociażby przez takie spotkania, jak Otylia Swim Tour. Mamy tu specjalistów, ale przede wszystkim Otylię Jędrzejczak, mistrzynię, która może spopularyzować pływanie w Polsce – dodał Białecki.

Uczestników Otylia Swim Tour do pływania jednak namawiać nie trzeba. – Lubię pływać, tata mnie zapisał do szkółki i najpierw przewyższałem brata, bo wcześniej zacząłem trenować, ale później też zaczął trenować i mi dorównał. Lubię wodę, można się wyszaleć, wykrzyczeć pod wodą – przyznał Staś, uczestnik spotkania w Nowym Targu. – Pływanie jest po prostu bardzo fajne – dodała Natalia, jego koleżanka.

Nowy Targ jest drugim miastem w Małopolsce na trasie tegorocznego Otylia Swim Tour, ale nie ostatnim, bo 27 października akcja odbędzie się w Krakowie. – Tak się złożyło, że trzy miasta są w Małopolsce, więc tą część kraju doszkolimy doskonale. A to otwiera nam drzwi na kolejne miasta w 2019 roku. W tym roku zgłoszeń miast było zdecydowanie więcej, niż miejsc. Liczymy, że w kolejnym też będą zainteresowani – zauważyła Otylia Jędrzejczak.

Jak zawsze, na uczestników Otylia Swim Tour czekała masa atrakcji i prezentów, przygotowanych m.in. przez Marwit, Jurajską, HMS i innych partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po Nowym Targu Otylia Jędrzejczak wraz ze swoim sztabem odwiedzi Łódź, a zajęcia dla dzieci zaplanowane są na niedzielę, 21 października.

"Otylia Swim Tour, to nie tylko... Otylia. To także inne mistrzynie"

podobne informacje

Nieoficjalne rekordy Polski na Otylia Swim Cup

Pływanie i dyskoteka. Otylia Jędrzejczak świętowała urodziny z dziećmi

Rekordowy Otylia Swim Cup rozpoczęty. "Staramy się wyszukać talenty"

Luka Modrić zakończył dominację Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. Oto najciekawsze serie triumfów w świecie sportu