21 Olaf Nowak
  Zbigniew Smolka
  Mariusz Lewandowski

Ekstraklasa. Arka Gdynia – Zagłębie Lubin 3:1. Fatalna seria lubinian

W meczu 11. kolejki Lotto Ekstraklasy piłkarze Arki Gdynia wygrali u siebie z Zagłębiem Lubin 3:1, choć do przerwy przegrywali o:1. Dla lubinian to druga ligowa porażka z rzędu i trzeci kolejny mecz bez zwycięstwa.
Adam Matuszczyk (L) i Michał Nalepa (P) (fot. PAP)

Do przerwy gospodarze przegrywali 0:1, ale w drugiej połowie, kiedy grali z przewagą jednego zawodnika, strzelili trzy gole. Dwa razy do siatki rywali trafił Maciej Jankowski.

Początek spotkania był udany dla gości, którzy w 12. minucie objęli prowadzenie. Co prawda Pavels Steinbors w efektownym stylu obronił główkę Patryka Tuszyńskiego, ale piłka wróciła w pola karne Arki i po zagraniu Adama Matuszczyka łotewskiego golkipera pokonał lewy obrońca Czarnogórzec Sasa Balic.

Luka Zarandia (L) i Sasa Balić (P) (fot. PAP) Strata gola nie podziałała na gospodarzy specjalnie mobilizująco. Żółto-niebiescy grali chaotycznie oraz niedokładnie i to rywale byli bliżsi podwyższenia wyniku. W 28. minucie po kontrze będący w dogodnej sytuacji Bartłomiej Pawłowski strzelił obok słupka. Prawy pomocnik Zagłębia bliski szczęścia był także pod koniec pierwszej połowy, ale został zablokowany.

Z kolei w 41. minucie Michał Janota groźnie uderzył z dystansu, jednak piłka nieznacznie minęła bramkę gości. Do przerwy gdynianie nie oddali celnego strzału.

Od 55. minuty Arka grała w liczebnej przewadze – za faul na Jankowskim drugą żółtą kartkę otrzymał prawy obrońca Jakub Tosik. Podopieczni trenera Zbigniewa Smółki od razu wykorzystali liczebną przewagę – z rzutu wolnego z ponad 20 metrów do remisu ładnym uderzeniem doprowadził Michał Nalepa.

Piłkarze Arki Gdynia (fot. PAP) W kolejnych akcjach w roli głównej wystąpił Steinbors, który uchronił swój zespół od straty gola po strzale z dystansu Słoweńca Damjana Bohara oraz główkach Balicia i Macieja Dąbrowskiego. Gospodarze musieli stale się mieć na baczności, bo rywale byli groźni, zwłaszcza po stałych fragmentach.

W 64. minucie to gdynianie mieli dwie okazje do objęcia prowadzenia, ale tym razem na wysokości zadania stanął Dominik Hładun. Bramkarz lubinian nie dał się pokonać zarówno po uderzeniu z dystansu Janoty, jak dobijającemu Nalepie.

Druga połowa toczyła się praktycznie na połowie przyjezdnych, ale dopiero w 81. minucie gracze Arki zdołali sforsować ich skomasowaną obronę. Aktywny Gruzin Luka Zarandia ograł na prawym skrzydle Filipa Jagiełłę, zagrał na środek pola karnego do Jankowskiego, który potężnych uderzeniem z 10 m dał swojemu zespołowi prowadzenie.

W 90. minucie powinno być 3:1 dla gospodarzy, jednak po kolejnej efektownej akcji Zarandii znakomitą okazję zmarnował Goran Cvijanović. Bardziej precyzyjny był w drugiej minucie doliczonego czasu Jankowski, który z bliska umieścił piłkę w siatce. Gol został poprzedzony znakomitą asystą Janoty oraz świetnym podaniem Zarandii.