tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ryan Lochte, sześciokrotny mistrz olimpijski walczy z uzależnieniem od alkoholu

Ryan Lochte znów znalazł się w czołówce amerykańskich serwisów informacyjnych i to bynajmniej nie z powodu osiągnięć sportowych. Multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata rozpoczął walkę z uzależnieniem od alkoholu.
Ryan Lochte przyznał, że zmaga się z uzależnieniem od alkoholu (fot. Getty)

Lochte znów zawieszony. "To brutalna lekcja"

Lochte nigdy nie należał do sportowych "aniołków", ale w ostatnim czasie skandale z jego udziałem mnożą się jak grzyby po deszczu. Pierwsze przesłanki dotyczące problemów pływaka pojawiły się już w 2016 roku. Kilka dni po rozpoczęciu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro osiemnastokrotny mistrz świata został rzekomo okradziony na jednej ze stacji benzynowych. Śledztwo wykazało jednak, że zeznania Lochte'go i towarzyszących mu kolegów z kadry nie są spójne, a zupełnie inny przebieg wydarzeń zarejestrowały kamery. W rzeczywistości zawodnicy zdemolowali toalety i wdali się w awanturę z ochroniarzami.

Amerykanin został ukarany przez federację pływacką i komitet olimpijski USA – nie mógł startować przez dziesięć miesięcy. W związku z tym zabrakło go m.in. podczas mistrzostw świata w Budapeszcie. Ucierpiał również finansowo, bo kontrakty zerwali z nim dotychczasowi sponsorzy, w tym Ralph Lauren, czyli jeden z największych domów mody w Stanach Zjednoczonych. Stracił też szacunek części kibiców. Podczas występu w jednej z edycji programu "Taniec z gwiazdami" został zaatakowany przez mężczyzn ubranych w koszulki z przekreślonym nazwiskiem pływaka.

Ryan Lochte to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii pływania (fot. Getty)

Poprzednie przewinienia mogły być wyłącznie efektem problemu, z którym sportowiec zmaga się od kilku lat. W rozmowie z telewizją ESPN prawnik zawodnika, Jeff Ostrow zdradził, że jego klient będzie leczył się z uzależnienia od alkoholu. Lochte decyzję miał podjąć pod wpływem wydarzeń z Newport. W miniony czwartek najpierw próbował wyważyć drzwi w pokoju hotelowym, a następnie kierując autem spowodował wypadek.

– Ryan walczy z chorobą od dłuższego czasu. Ten stan jest dla niego destrukcyjny i sam doskonale wie, że potrzebuje profesjonalnej pomocy, aby wyjść z niego wyjść – przyznał Ostrow.

34-latek ma też świadomość, że uzależnienie od alkoholu może zniszczyć jego dalszą karierę i relacje rodzinne. Prywatnie jest związany z modelką Kaylą Rae Reid, z którą ma rocznego syna Caidena.– Musi wygrać sam ze sobą, aby w przyszłości nie podejmować złych decyzji. Ryan pragnie być dobrym mężem i ojcem, a za dwa lata wrócić jako dominator na igrzyska olimpijskie w Tokio – tłumaczył prawnik.

Lochte z powodu kolejnego zawieszenia po raz drugi z rzędu nie wystąpi w mistrzostwach świata (fot. Getty)

O to może być jednak wyjątkowo trudno, bo w lipcu sześciokrotny mistrz olimpijski znów znalazł się na cenzurowanym, po tym jak opublikował w sieci zdjęcie z podłączoną do ręki kroplówką. Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) sportowcy w ciągu dwunastu godzin nie mogą przyjąć więcej niż 100 mililitrów zastrzyków lub kroplówek, o ile nie mają na to pozwolenia lub nie są objęci hospitalizacją.

Pozornie niewinne zdjęcie oznaczało dla zawodnika kolejną dyskwalifikację, tym razem czternastomiesięczną. Tym samym na pewno nie wystąpi podczas mistrzostw świata w południowokoreańskim Gwangju, zaplanowanych na lipiec 2019 roku.

Lochte ma w dorobku dwanaście medali olimpijskich (sześć złotych, trzy srebrne, trzy brązowe) oraz 27 krążków wywalczonych podczas mistrzostw świata. Jest też 21-krotnym mistrzem globu w rywalizacji na krótkim basenie. Należą do niego trzy rekordy świata w tym jeden w rywalizacji na pływalni 50-metrowej (na 200 metrów stylem zmiennym). W latach 2010-11 był wybierany najlepszym pływakiem świata.

Mistrz olimpijski zdyskwalifikowany za... zdjęcie na Instagramie

podobne informacje

Ryan Lochte znów zawieszony. "To brutalna lekcja"

Lochte zdyskwalifikowany na kilkanaście miesięcy

Lochte piąty w pierwszym występie po dyskwalifikacji

Lochte oczyszczony z zarzutów przez brazylijski sąd