tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Korupcja przy sprzedaży Wembley? Angielska federacja bada zarzuty

Proponowana sprzedaż stadionu Wembley amerykańskiemu miliarderowi wzbudza kolejne kontrowersje. Angielska federacja (FA) bada zarzuty dotyczące systematycznej korupcji w trakcie procesu nabywania legendarnego obiektu przez Shahida Khana.
Stadion Wembley (fot. Getty)

Robert Lewandowski w meczu Polska – Portugalia zagra po raz 100

Właściciel klubu Premier League Fulham FC złożył FA ofertę kupna Wembley za 600 mln funtów. Dodatkowe 300 mln funtów federacja ma zarobić na przychodach z wydarzeń organizowanych na stadionie narodowym. Federacja ma też otrzymać ewentualny procent zysków od przyszłej sprzedaży obiektu.

Dyrektor wykonawczy FA wstępnie zaakceptował propozycję Khana, ale transakcja stanęła pod znakiem zapytania po oskarżeniach byłego pracownika Fulham. Twierdzi on, że ma dowody na korupcję w związku z głosowaniem nad ofertą.

Dawny asystent dyrektora sportowego klubu i bliski przyjaciel syna Khana – Craig Kline zarzuca swojemu byłemu pracodawcy nie tylko przekupstwo, ale też oszustwa finansowe, rasizm oraz wykorzystywanie i narażanie na niebezpieczeństwo nieletnich.

W swoim poście na Twitterze zwrócił się bezpośrednio do władz angielskiej federacji. "Droga FA. Mam kluczowe dowody na systematyczną korupcję przy okazji głosowania nad Wembley, które chciałbym przekazać" – napisał.

"Mój przyjaciel Tony (syn Shahida Khana – red.) i ja zbadaliśmy sprawę, od lat próbowaliśmy to zgłosić i zachować się w porządku... Tak dużo oszustw w piłce nożnej, FA gdzie jesteś? Tak dużo sprowadzania zagrożenia na dzieci i ich eksploatacji. Mam masę dowodów, władze, zażądajcie ich" – dodał w innym tweecie. Wcześniej Kline pisał też o rasizmie w klubie, ale wykasował te posty.

FA wydała już oświadczenie w tej sprawie. "Niedawno skontaktował się z nami Craig Kline z serią zarzutów przeciwko Fulham FC. W tej chwili jesteśmy w trakcie badania tych oskarżeń" – napisano w komunikacie.

Na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi Fulham FC czy Shahida Khana na publiczne zarzuty. Jednak angielskie media donoszą, że klub rozpatruje możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko byłemu pracownikowi.

Shahid Khan to amerykański miliarder pochodzenia pakistańskiego. Wartość jego majątku szacuje się na 7,4 mld dolarów. Khan jest nie tylko właścicielem Fulham FC, ale też klubu amerykańskiej ligi NFL – Jacksonville Jaguars. Zakup Wembley ma pozwolić mu na relokację drużyny futbolu amerykańskiego do Londynu. Jednak umowa z FA zakłada, że na obiekcie nadal będą rozgrywane wszystkie dotychczasowe piłkarskie zawody oraz rozgrywki rugby – poza meczami reprezentacji Anglii we wrześniu i listopadzie, które kolidują z meczami NFL.

Kłopotów Ronaldo ciąg dalszy. Te zdjęcia pogrążą Portugalczyka?

podobne informacje

David De Gea jak... Jan Tomaszewski. "Wybitny występ na Wembley"

Zbyt wielcy, by cieszyć się ze srebra. Pamięci meczu Anglia – Węgry 3:6

Futbol vs. futbol. Kto winny stanu murawy na Wembley?

Premier League: Tottenham – Manchester City. Ekstremalne warunki na Wembley