tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rusza cykl wyścigów dla kobiet. Może być przepustką do Formuły 1

Rok 2019 może być przełomowy dla kobiet wyczynowo uprawiających sporty motorowe. Właśnie wtedy wystartuje nowa seria wyścigów, w której rywalizować będą wyłącznie panie. Może być ona szansą na podpisanie kontraktu z zespołami Formuły 1.
W 2019 roku ruszy Series W, czyli cykl wyścigów dla kobiet (fot. Getty)

Force India wciąż opcją dla Roberta Kubicy

Cykl będzie nosił nazwę W Series. Wspierają go byłe gwiazdy Formuły 1, w tym m.in. David Coulthard, czyli trzynastokrotny triumfator wyścigów F1. Brytyjski kierowca w rozmowie z BBC stwierdził, że aktualnie istniejące serie wyścigowe nie są w stanie wyłonić najlepszej zawodniczki. Jego zdaniem kobiety i mężczyźni powinni rywalizować w sportach motorowych na równych zasadach.

– To może być fundamentalna zmiana w kwestii wyszukiwania talentów i wynoszenia ich na najwyższy możliwy poziom. Czy mogą być lepsze od Lewisa Hamiltona? Trudno powiedzieć. Wiem tylko, że w F1 jeździ ogrom zawodników gorszych od Lewisa – zauważył Coulthard.

Projekt zakłada udział dwudziestu zawodniczek, które będą rywalizować o 1,5 miliona dolarów. Wyścigi mają być rozgrywane na sześciu torach w Europie, a samochody – jednakowe dla każdej ze startujących – zostaną dostarczone przez organizatorów

Ostatnią kobietą, która startowała w Formule 1 była Lella Lombardi. Włoszka uczestniczyła w serii w latach 1974-1976. Jest jedyną zawodniczką w historii, której udało się wywalczyć punkty. Dokonała tego w 1975 roku zajmując szóste miejsce w Grand Prix Hiszpanii.

podobne informacje

Formuła 1: kalendarz i obsada zespołów na sezon 2019

F1: Williams pokaże barwy nowego bolidu. Robert Kubica gościem prezentacji

Formuła 1. Rich Energy Haas zaprezentował bolid VF-19

Formuła 1. FIA przedstawiła ostateczną listę startową na sezon 2019