tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rajdowe ME: ostatni akord sezonu na Łotwie

W nadchodzący weekend (12-14 października) zostanie rozegrany Rajd Lipawy, ósma – ostatnia w sezonie runda mistrzostw Europy. Tytuł już wcześniej zapewnił sobie Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), który na Łotwie nie pojedzie.
Kierowcy w samochodzie Skoda Fabia R5 (fot. Getty Images)

Na liście zgłoszeń są w sumie 74 załogi, w tym 37 będzie rywalizowało w mistrzostwach Europy. Wystartuje tylko jedna polska załoga, Łukasz Habaj i Daniel Dymurski awizowani w Skodzie Fabii R5, otrzymali numer startowy 5.

Z jedynką pojadą Rosjanie Nikołaj Griazin i Jarosław Fiedorow (Skoda Fabia R5), którzy pod koniec września triumfowali w 75. Rajdzie Polski. Wśród 35 załóg walczących w ME, 16 pojedzie szybkimi samochodami R5.

Podzielona na 12 odcinków specjalnych szutrowa trasa liczy 205 km, a w całym rajdzie kierowcy przejadą 824 km. Bazą jest Lipawa, miasto na Łotwie w Kurlandii, nad Morzem Bałtyckim. To drugie co do wielkości miasto portowe na Łotwie mające prawie 80 tysięcy mieszkańców.

W poprzednim sezonie, gdy Lipawa także kończyła sezon rajdowych ME, zwyciężył Griazin, a tytuł po raz trzeci z rzędu zdobył Kajetan Kajetanowicz. W tym roku "Kajto" zrezygnował ze startów w rundach ME, rywalizuje natomiast w wybranych rundach mistrzostw świata w WRC2.

W klasyfikacji generalnej ME dwa miejsca na podium są już zajęte. Mistrzem jest Łukjaniuk, a wicemistrzem Portugalczyk Bruno Magalhaes. Na Łotwie o trzecie miejsce będzie walczył Griazin, który dotychczas zgromadził 87 pkt z Niemcem Fabianem Kreimem – 75 pkt. Z Polaków najwyżej na ósmej pozycji jest sklasyfikowany mistrz Polski Grzegorz Grzyb.

podobne informacje

Kajetanowicz obronił mistrzostwo Europy!

Rajd Lipawy: Kajetanowicz trzeci po pierwszym dniu

Rajd Lipawy: dobry początek Kajetanowicza

Deszcz uniemożliwił organizację Rajdu Lipawy