MŚ siatkarek: Włochy pokonały Rosję i awansowały do finałowej szóstki

Siatkarki Włoch po spektakularnym zwycięstwie nad Rosją 3:1 zapewniły sobie awans do najlepszej szóstki mistrzostw świata rozgrywanych w Japonii i są jedynym zespołem, który nie przegrał meczu. Pierwszą porażkę zanotowały Serbki, Holenderki i Amerykanki.
Radość Włoszek (fot. PAP)

Startuje nowy sezon siatkarskiej PlusLigi. Mistrzowie świata gwiazdami zespołów

Włoszki wygrały ósme spotkanie z rzędu, ale w środę po raz pierwszy musiały wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Siatkarki Sbornej, które od drugiej rundy muszą sobie radzić bez swojej liderki w ataku Natalii Gonczarowej, do drugiej przerwy technicznej drugiej partii dominowały na parkiecie. Prowadziły 16:11, ale potem zabrakło im pomysłu na dalszą grę. Włoszki konsekwentnie odrabiały punkt po punkcie, po atakach Paoli Egonu i licznych błędach Rosjanek w przyjęciu, na tablicy pojawił się remis 19:19, a po chwili podopieczne Davide Mazzantiego wyrównały stan meczu. Kolejne dwie odsłony należały już zdecydowanie do Włoch, w czwartym secie Rosjanki obroniły trzy meczbole, ale ten zryw okazał się mocno spóźniony.

Rosja nie straciła jeszcze szansy walki o medale mistrzostw świata, ale w czwartek będzie musiała pokonać Chinki, które pewnie wygrały z Amerykankami 3:0. O ile samo zwycięstwo nie jest może niespodzianką, tak jego rozmiary (25:17, 26:24, 25:18) może budzić zaskoczenie. Siatkarki Stanów Zjednoczonych nie potrafiły znaleźć recepty na atakującą Chin Ting Zhu, która mecz zakończyła z dorobkiem 19 punktów. Amerykanki w ostatniej kolejce drugiej rundy muszą pokonać Włoszki. W przypadku porażki, muszą liczyć, na to, że Rosjanki nie wygrają z Chinkami.

W grupie E awans do finałowej szóstki zapewniła już sobie wcześniej Serbia, która w siedmiu dotychczasowych spotkaniach nie straciła nawet seta. Przeciwko Japonii, po gładko wygranej pierwszej partii, trener Serbek Zoran Terzić dokonał kilku zmian w składzie. Mistrzynie Europy nie zamierzały ułatwiać zadania gospodyniom turnieju, dla których z kolei to spotkanie miało ogromne znaczenie. W czwartym secie to Serbia przez długi czas miała kilkupunktową przewagę, ale Japonki wykazały większą determinację w końcówce.

Także po raz pierwszy siatkarki Holandii musiały uznać wyższość rywala. Po emocjonującym pięciosetowym pojedynku uległy Brazylii 2:3. Canarinhos przegrywały 1:2, ale odwróciły jeszcze losy spotkania, dzięki czemu przedłużyły swoje nadzieje na udział w mundialu w kolejnej rundzie. W czwartek muszą jednak pokonać Japonię 3:0, z kolei Holandia potrzebuje tylko wygranego jednego seta w meczu z Serbią by zakwalifikować się do szóstki.