tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rajdowe MŚ: Mitsubishi planuje powrót

Koncern Mitsubishi prowadzi zaawansowane prace konstrukcyjne samochodu WRC i planuje powrót do startów w rajdowych mistrzostwach świata najpóźniej od sezonu 2021 – ujawnił jeden z dobrze poinformowanych portali motoryzacyjnych.
Mitsubishi (fot. Getty Images)

Japońska marka była zaangażowana w rajdy do mistrzostw świata w latach 1989-2005 odnosząc wiele sukcesów. Cztery razy z rzędu, w latach 1996-99, Fin Tommi Makinen za kierownicą Lancera Evo zdobywał tytuły mistrza świata, team wywalczył tytuł w klasyfikacji konstruktorów także w sezonie 1998.

Według nieoficjalnych informacji Mitsubishi do przygotowania samochodu WRC wykorzystuje model Mirage. Związani z koncernem specjaliści są zaangażowani w prace grup roboczych Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), kilku z nich brało udział w kampanii mającej na celu powrót Rajdu Japonii do kalendarza mistrzostw świata, co ma nastąpić już od przyszłorocznego sezonu.

Makinen, który w barwach Mitsubishi odnosił na trasach mistrzostw świata największe sukcesy, jest obecnie szefem teamu Toyoty, który po latach przerwy w sezonie 2017 wrócił do rywalizacji w MŚ. W drugim sezonie startowym zespół Toyota Gazoo Racing WRT prowadzi w klasyfikacji konstruktorów mistrzostw świata, a kierowca fabryczny ekipy Estończyk Ott Tanak jest trzeci w klasyfikacji indywidualnej.