Polska – Portugalia: Robert Lewandowski czeka na 100. mecz w reprezentacji Polski

Wszystko zaczęło się na malutkim stadionie w Serravalle nieco ponad dziesięć lat temu. W czwartek Robert Lewandowski zagra 100. mecz w kadrze. Przypominamy jubileuszowe występy kapitana. Studio przed spotkaniem z Portugalią od 18:00 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji TVP Sport. Mecz od 20:30 także w TVP1.
Ludovic Obraniak (L) i Robert Lewandowski (fot. PAP/Leszek Szymański)

Golański wspomina mecz Polska – Portugalia. "Ronaldo pokazywał że symuluję"

1. San Marino – Polska 0:2 (el. MŚ 2010, 10 września 2008)
Debiut "Lewego" jest przypominany przy okazji kolejnych rekordów i świetnych występów kapitana w kadrze. Zespół Leo Beenhakkera zaczynał eliminacje mundialu. Po nieudanym Euro selekcjoner szukał nowych twarzy i powołał napastnika Lecha, który miał na koncie ledwie cztery mecze w Ekstraklasie – zdobył w nich jednak trzy bramki. W Serravalle 20-latek, z "13", na plecach wszedł na boisko w 59. minucie za Marka Saganowskiego. Wystarczyło dziewięć minut, aby strzelił premierowego gola. To była dobitka piłki, która po strzale Euzebiusza Smolarka trafiła w słupek.

San Marino - Polska 0:2 (0:1)
Bramki:
Smolarek 36, R. Lewandowski 67
Polska: Fabiański – Wojtkowiak, Żewłakow, Jop, Kowalczyk (28. Krzynówek) – Błaszczykowski, M. Lewandowski, Roger – Piszczek (88. Murawski) – Smolarek, Saganowski (59. R. Lewandowski)

Pierwszy gol Lewandowskiego w kadrze. Dziewięć lat temu...

10. Polska – Grecja 2:0 (towarzyski, 12 sierpnia 2009)
Kadrę wciąż prowadził Beenhakker. Biało-czerwoni czekali na decydujące mecze w eliminacjach mundialu, a Grecja była towarzyskim przetarciem. Lewandowski wybiegł w pierwszym składzie, spędził na murawie 54 minuty i został zmieniony przez Pawła Brożka. Wieczór w Bydgoszczy należał do strzelca goli Ludovika Obraniaka, w którym niektórzy upatrywali przyszłość reprezentacji. Co ciekawe, asystę przy pierwszej bramce piłkarza Lille zaliczył Lewandowski. Mariusz Lewandowski. Zwycięstwo miało uskrzydlić Polaków, ale wrześniowe konfrontacje przyniosły rozczarowanie (remis z Irlandią Północną i porażka ze Słowenią) i zamknęły erę holenderskiego selekcjonera.

Polska – Grecja 2:0 (0:0)
Bramki:
Obraniak 47, Obraniak 79
Polska: Boruc – Wasilewski, Dudka, Żewłakow, Krzynówek – Błaszczykowski (83. Saganowski), M.Lewandowski, Murawski (75. Jodłowiec), Guerreiro (75. Łobodziński), Smolarek (46. Obraniak) – R.Lewandowski (54. Paweł Brożek)

Retro TVP. Polska – Grecja 2:0 (2009). Dwa gole Obraniaka w debiucie

25. Polska – Ukraina 1:1 (towarzyski, 4 września 2010)
Nastała era Franciszka Smudy i dwuletniego wyczekiwania na Euro 2012. Szkoleniowiec testował, szukał i akurat w Łodzi postawił na Ireneusza Jelenia. Ten odwdzięczył się golem. Lewandowski, wówczas już piłkarz Borussii Dortmund, wszedł na boisko w 64. minucie, zmieniając Macieja Iwańskiego. Spotkanie na stadionie Widzewa można w jego przypadku uznać za mecz bez historii...

Polska – Ukraina 1:1 (1:0)
Bramki:
Jeleń 43 – Selezniow 90
Polska: Boruc – Piszczek, Żewłakow, Wojtkowiak, Boenisch – Bandrowski (46. Matuszczyk), Murawski, Iwański (63. Lewandowski), Błaszczykowski (84. Rybus), Peszko – Jeleń (86. Smolarek)

Lewandowski w meczu z Ukrainą w 2010 roku (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

50. Polska – Urugwaj 1:3 (towarzyski, 14 listopada 2012)
Minęły dwa lata, a długo wyczekiwane Euro zakończyło się niepowodzeniem. Pozycja Lewandowskiego w kadrze rosła, ale wielu zarzucało mu, że nie prezentuje w biało-czerwonych barwach pełni możliwości. Zespół narodowy przejął Waldemar Fornalik i zaliczył obiecujący remis z Anglią w eliminacjach mundialu. W Gdańsku biało-czerwonych brutalnie zweryfikował Urugwaj. Błyszczeli napastnicy: Edinson Cavani i Luis Suarez. Lewandowski miał okazję jeszcze przy stanie 0:0, ale powstrzymał go Diego Lugano. Potem napastnik znalazł się w cieniu... Obraniaka, który zdobył piękną bramkę.

Polska – Urugwaj 1:3 (0:2)
Bramki:
Obraniak 64 – Glik 21–sam., Cavani 34, Suarez 66
Polska: Tytoń (46. Kuszczak) – Piszczek, Wasilewski, Glik (46. Perquis), Komorowski, Grosicki (73. Błaszczykowski), Polanski (72. Trałka), Krychowiak (83. Milik), Obraniak, Mierzejewski (59. Pawłowski), Lewandowski.

Mecz towarzyski: Polska – Urugwaj 1:3 (skrót)

75. Polska – Finlandia 5:0 (towarzyski, 26.03.2016)
Odliczaliśmy do Euro 2016. Znów trwał czas testów. Tym razem Adama Nawałki. Lewandowski, już zawodnik Bayernu Monachium, przyglądał się kolegom zza linii bocznej aż do 63. minuty, kiedy zastąpił Arkadiusza Milika. Szybko miał udział przy golu na 4:0. Podanie od Kamila Grosickiego zdołał powstrzymać obrońca Finlandii, ale piłka trafiła do Pawła Wszołka, który dopełnił formalności.

Polska – Finlandia 5:0 (3:0)
Bramki:
Grosicki 18, 85, Wszołek 20, 66, Starzyński 32 Polska: Boruc (46. Tytoń) – Wawrzyniak, Pazdan, Glik Jędrzejczyk – Wszołek (86. Błaszczykowski), Starzyński (67. Zieliński), Krychowiak (46. Jodłowiec), Kapustka, Grosicki

Mecz towarzyski: Polska – Finlandia (skrót)

80. Szwajcaria – Polska 1:1 k. 4:5 (Euro 2016, 25.06.2016)
80. występ pozwolił dołączyć do "Klubu Wybitnego Reprezentanta". To był jeden z najważniejszych meczów "Lewego" w karierze w kadrze. Polacy wyszli z grupy na wielkiej imprezie po raz pierwszy od lat 80. Na Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Etienne stoczyli zacięty bój ze Szwajcarią. Pressing Lewandowskiego i Milika mógł przynieść gola już na samym początku. Potem kapitan reprezentacji był szczelnie kryty – podobnie jak w poprzednich spotkaniach. Chwila prawdy przyszła w konkursie jedenastek. Napastnik Bayernu kopnął w same okienko w pierwszej serii. Biało-czerwoni wygrali ostatecznie 5:4 i awansowali do ćwierćfinału.

Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (101. Jodłowiec), Grosicki (104. Peszko) – Milik, Lewandowski

Projekt: Lewy

najpopularniejsze

Złowione w sieci: echa skandalu w Buenos Aires. Raków gratuluje Robertowi Kubicy

Pierwsza konferencja Nawałki: praca w Lechu Poznań to wyzwanie

Grupa marzeń i śmierci Jerzego Brzęczka. Selekcjoner wybrał rywali w eliminacjach

Co dalej ze Stocznią Szczecin? "Titanic tonie"