tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pobił rekord Michała Żewłakowa! Najlepsze mecze Jakuba Błaszczykowskiego w kadrze

Jakub Błaszczykowski rozegrał z Portugalią (2:3) 103. spotkanie w drużynie narodowej i został tym samym piłkarzem z największą liczbą występów w biało-czerwonych barwach. Gra w kadrze od 2006 roku i ma za sobą wiele znakomitych spotkań, często strzelał piękne gole. Wybraliśmy jego pięć najlepszych meczów.
Liga Narodów, Polska – Portugalia 2:3: gol Jakuba Błaszczykowskiego [wideo]
Jakub Błaszczykowski (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

TOP 10 meczów Roberta Lewandowskiego w kadrze

11.10.2006 r., Polska – Portugalia 2:1 (el. Euro 2008)
Pierwszy świetny występ. Biało-czerwoni pokonali sensacyjnie ówczesnych wicemistrzów Europy. Było to dopiero piąte spotkanie w kadrze. Sprawiał rywalom problemy w ofensywie, ale także ciężko pracował w obronie. Ten mecz był przełomem drużyny Leo Beenhakkera – wygrana sprawiła, że uwierzyła w siebie i awansowała do Euro 2008.

Polska – Portugalia 2:1 (2:0)
Bramki: Smolarek 9,18 – Gomes 90
Polska: Kowalewski – Golański, Bąk, Radomski, Bronowicki – Błaszczykowski (65. Krzynówek), Lewandowski, Sobolewski, Smolarek – Żurawski, Rasiak (73. Matusiak)

W taki sposób Jakub Błaszczykowski cieszył się z gola strzelonego w meczu z Czechami (fot. Getty Images)

11.10.2008 r., Polska – Czechy 2:1 (el. MŚ 2010)
Kolejna magiczna noc na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Był już piłkarzem Borussii Dortmund. W spotkaniu z Czechami dał popis. Najpierw asystował – minął trzech rywali po czym podał do Pawła Brożka, który strzelił gola. Później zdobył drugą bramkę. Dostał piłkę od Rogera Guerreiro, przeprowadził rajd i posłał piłkę nad Petrem Cechem. Kilka miesięcy wcześniej nie pojechał z powodu urazu na finały mistrzostw Europy. Występem w tym meczu częściowo powetował sobie nieobecność w wielkim turnieju.

Polska – Czechy 2:1 (1:0)
Bramki:
Brożek 27, Błaszczykowski 53 – Fenin 87
Polska: Boruc – Wasilewski, Dudka, Żewłakow, Wawrzyniak (43. Krzynówek) – Błaszczykowski, M. Lewandowski, Murawski (90. Jodłowiec), Roger – Smolarek, Brożek (69. R. Lewandowski)

Jakub Błaszczykowski przyjmuje gratulacje od kolegów po golu strzelonym Rosji (fot. Getty Images)

12.06.2012 r., Polska – Rosja 1:1 (Euro 2012)
Podczas mistrzostw Europy w Polsce i Ukrainie był kapitanem drużyny Franciszka Smudy. Jak na lidera przystało, miał olbrzymi wpływ na grę zespołu. W pierwszym spotkaniu – z Grecją – asystował przy trafieniu Roberta Lewandowskiego. W meczu z Rosją strzelił pięknego gola. Pobiegł z piłką do środka i kopnął lewą nogą, a ta wpadła w okienko bramki. Polacy zremisowali 1:1. Nie wspomina jednak dobrze turnieju. Reprezentacja Polski nie wyszła z grupy, a kapitan po przegranym spotkaniu z Czechami miał niefortunną wypowiedź dotyczącą biletów...

Polska – Rosja 1:1 (0:1)
Bramki: Błaszczykowski 57 – Dzagojew 37
Polska: Tytoń – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Błaszczykowski, Polanski (84. Matuszczyk), Murawski, Dudka (73. Mierzejewski), Obraniak (93. Brożek) – Lewandowski

Tomasz Jodłowiec, Arkadiusz Milik i Jakub Błaszczykowski podczas meczu Euro 2016 z Ukrainą (fot. Getty Images)

21.06.2016 r., Ukraina – Polska 0:1 (Euro 2016)
Przed mistrzostwami Europy martwiono się o jego formę . Był zawodnikiem Fiorentiny, a w sezonie poprzedzającym turniej miał problemy z kontuzjami. To nie wpłynęło jednak na jego dyspozycję – był jedną z najważniejszych postaci zespołu Adama Nawałki. W pierwszym spotkaniu – z Irlandią Północną – asystował przy trafieniu Arkadiusza Milika. W ostatnim meczu grupowym to Milik zagrał w pole karne do Kuby, a ten zmylił przeciwnika i znów zdobył piękną bramkę lewą nogą.

Polska – Ukraina 1:0 (0:0)
Bramka: Błaszczykowski 52
Polska: Fabiański – Cionek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Jodłowiec, Krychowiak – Zieliński (46. Błaszczykowski), Milik (90+3. Starzyński), Kapustka (71. Grosicki) – Lewandowski

W ten sposób Jakub Błaszczykowski pokonał Yanna Sommera w meczu 1/8 finału Euro 2016 ze Szwajcarią (fot. Getty Images)

25.06.2016 Szwajcaria – Polska 1:1, k. 4:5 (Euro 2016)
Kolejny znakomity występ w finałach mistrzostw Europy, tym razem we Francji. Polacy po raz pierwszy w historii awansowali do fazy pucharowej Euro, a w 1/8 finału trafili na Szwajcarię. W 39. minucie Kamil Grosicki dostrzegł go w polu karnym i idealnie zagrał mu piłkę. Błaszczykowski z wielkim spokojem skończył akcję. Nie pomylił się też w serii rzutów karnych. To w dużej mierze świetna gra doświadczonego skrzydłowego sprawiła, że biało-czerwoni awansowali.

Szwajcaria – Polska 1:1 (0:1) k. 4:5
Bramki: Błaszczykowski 39 – Shaqiri 82
Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (101. Jodłowiec), Grosicki (104. Peszko) – Milik, Lewandowski

Wybierz najlepszy mecz Jakuba Błaszczykowskiego w reprezentacji Polski.
Wybierz najlepszy mecz Jakuba Błaszczykowskiego w reprezentacji Polski.
  • 8.3%Polska – Portugalia 2:1 (2:0)
  • 19.4%Polska – Czechy 2:1 (1:0)
  • 17.8%Polska – Rosja 1:1 (0:1)
  • 7.8%Polska – Ukraina 1:0 (0:0)
  • 43.3%Szwajcaria – Polska 1:1 (0:1) k. 4:5
  • 3.4%Inny
Liga Narodów, Polska – Portugalia 2:3 (skrót meczu)

najpopularniejsze

Bosiek: celem są mistrzostwa świata juniorów. Mam nadzieję, że trafię z formą

ME 2018 piłkarek ręcznych. Polska – Dania: czerwona kartka dla Karoliny Kochaniak [WIDEO]

Kolejny przegrany turniej. Smutny obraz polskiego szczypiorniaka

Therese Johaug znowu bezkonkurencyjna. Radość Norweżki na mecie

PŚ w Tomaszowie Mazowieckim: Sebastian Kłosiński – David La Rue (bieg na 1500 m)