tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dwa podejrzane mecze w Belgii. Trener FC Brugge spędził noc w areszcie

Dwa mecze belgijskiej Jupiler League w sezonie 2017/18 mogły zostać ustawione – wynika ze śledztwa. Mogło to wpłynąć na losy walki o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywek. Chorwacki trener FC Brugge Ivan Leko spędził noc w areszcie.
Piłkarze i trenerzy FC Brugge po zdobyciu Superpucharu Belgii (fot. Getty)

Pranie pieniędzy, ustawianie meczów. Belgia na cenzurowanym

W środę rozpoczęła się skoordynowana operacja policyjna w siedmiu krajach (Belgia, Francja, Luksemburg, Cypr, Czarnogóra, Serbia i Macedonia), w czasie której dokonano 57 rewizji, zarekwirowano dokumenty i aktywa, zablokowano niektóre konta bankowe. Podejrzenia dotyczą dziewięciu belgijskich klubów.

W czwartek prokuratura poinformowała, że zatrzymanych zostało łącznie 28 osób, a 22 mogą w piątek usłyszeć formalne zarzuty.

Wśród nich są m.in. Leko, były dyrektor generalny Anderlechtu Herman Van Holsbeeck, a także Mogi Bayat, który przedstawiany jest w mediach jako agent najlepszych piłkarzy grających w Belgii, a przez wiele lat miał być związany z Anderlechtem. Mocno zaangażowanym w nielegalne działania miał być też Dejan Veljkovic, określany jako drugi – obok Bayata – najbardziej wpływowy menedżer w belgijskim futbolu.

Leko był w środę przesłuchiwany, a następnie spędził noc w areszcie. Nie zdecydowano jeszcze, czy do czasu wyjaśnienia sprawy szkoleniowiec pozostanie na wolności, czy też zostanie jej pozbawiony.

Według prokuratury "ofiarą" ustawiania wyników meczów mogła paść drużyna KV Mechelen, która w zeszłym sezonie opuściła belgijską Jupiler League.

Śledztwo, prowadzone od roku przez belgijską prokuraturę, dotyczy domniemanych oszustw przy transferach i pensjach wypłacanych zawodnikom, ale także ustawianych wyników meczów.

Informacje na ten temat dominują w belgijskich mediach, które wyrażają zdumienie rozmiarem skandalu. "To katastrofa dla naszego sportu" – napisał w czwartek dziennik "Het Nieuswblad", a akcję policji gazeta "Le Soir" określiła jako "wyjątkową i bezprecedensową" i oceniła, że z wiadomości, które wyszły na światło dzienne wynika, że "jedyną zasadą w belgijskim futbolu jest brak zasad".

W lipcu drużyna narodowa Belgii zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Rosji, co jest największym sukcesem w historii.

Top 10 meczów Roberta Lewandowskiego. Od San Marino do Portugalii

podobne informacje

Wiceprzewodniczący Komisji Etycznej FIFA podał się do dymisji

Kluby planują przewrót. "Koniec Ligi Mistrzów w 2021 roku"

Jak ustawić mecz? Wyjaśnia dwukrotny zwycięzca Pucharu Europy [WIDEO]

Korupcja przy sprzedaży Wembley? Angielska federacja bada zarzuty