tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dzień na YOG zwieńczony medalem. Pływacy nie zawiedli

Choć piątek nie był dla Polaków najlepszym dniem na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich (YOG), został zwieńczony medalem. Bohaterem biało-czerwonych okazał się Jakub Kraska. Pływak wywalczył srebro na dystansie 100 metrów stylem dowolnym.
Jakub Kraska (z prawej) ze srebrnym medalem YOG (fot. Getty Images)

Podczas piątkowych zmagań w Buenos Aires biało-czerwoni rywalizowali w sześciu dyscyplinach. Najwięcej szczęścia przyniosły pływackie finały. Ze znakomitej strony pokazał się w nich Kraska. Na 100 metrów stylem dowolnym od Polaka szybszy był tylko Rosjanin Andrej Minakow. 18-latek wywalczył tym samym drugi medal na tegorocznych igrzyskach młodzieży. Wcześniej zdobył brąz w sztafecie.

Niestety, zdecydowanie słabiej poszło pływakom w sesji porannej. Weronika Hallmann (200 m stylem klasycznym), Jakub Majerski (200 m stylem motylkowym) i Aleksandra Knop (400 m stylem dowolnym) nie zakwalifikowali się do walki o medale.

Nie zachwycili także lekkoatleci. Ci wystartowali w pierwszych częściach swoich konkurencji (na YOG liczy się suma dwóch wyników). Klaudia Kazimierska jest 10. w biegu na 1500 metrów, a Rafał Łupiński 18. na sprinterskim dystansie 100 metrów. Dla obojga sukcesem będzie ewentualny awans do "ósemki".

O medale będzie trudno także w pozostałych konkurencjach. 58,34 m Karoliny Bomby w rzucie młotem daje jej odległe, 12. miejsce. Do podium Polka traci niemal 10 metrów. W nieco lepszej sytuacji jest Tomasz Ratajczyk, który posłał młot na 72,11 m. W jego przypadku także trudno jednak oczekiwać, aby odrobił 7 metrów straty do czołówki.

Szanse na medal praktycznie stracił Piotr Goździewicz, który pchnął kulą 18,64 m. Najlepsi uzyskali przeszło 20 metrów. Odrobienie tak znacznej różnicy w finale będzie niemal niemożliwe. W najlepszej sytuacji spośród biało-czerwonych teoretycznie jest skacząca wzwyż Wiktoria Miąso. Polka pokonała poprzeczkę na 1,74 metrów. Do podium traci siedem centymetrów.

Żeglarstwo na YOG (fot. Getty Images)

Dobre, piąte miejsce w podnoszeniu ciężarów (do 63 kg) wywalczyła Paulina Rutkowska. Polka tę pozycję zajmowała już po rwaniu, w którym uzyskała 84 kg. W drugiej części zawodów podrzuciła 103 kg, ale nie zdołała dzięki temu awansować na wyższą lokatę. Z łącznym wynikiem 187 kg w dwuboju do trzeciej Bułgarki Galii Szatowej zabrakło jej 13 kg. Wygrała Kumuszkon Fajzuliewa z Uzbekistanu z wynikiem 218 kg.

Rywalizację zakończyli żeglarze, pływający w klasie 293+. Wśród dziewcząt zawody zdominowała Giorgia Speciale. Włoszka wygrała wyścig medalowy, pieczętując tym samym złoty medal. Jedyna Polka w stawce, Lidia Sulikowska, została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji. Jedno miejsce niżej wśród chłopców zajął Kamil Manowiecki. W tej kategorii triumfował Grek Alexandros Kalpogiannakis.

Udział w młodzieżowych igrzyskach rozpoczęli pięcioboiści. Po wstępnej rundzie szermierki Kamil Kasperczak zajmuje ósme miejsce wśród chłopców, mając na koncie 12 zwycięstw. Agnieszka Wysokińska, która wygrała dziewięć walk, jest natomiast 20. w stawce dziewcząt.

Swoją przygodę z tegorocznymi igrzyskami młodzieży zakończyli laskarze. Chłopcy przegrali w ćwierćfinale 1:4 z Hindusami. Na tym samym etapie, z reprezentantkami tego samego kraju przegrały również dziewczęta. One z kolei uległy reprezentantkom Indii 0:3.

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży: Polacy blisko podium. Klątwa czwórki!

podobne informacje

Awanse i spadki. Poniedziałkowe wahania Polaków na arenach YOG

Podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich zmarł Patrick Baumann

W Argentynie ruszają igrzyska. Ceremonia otwarcia... poza stadionem

Patrycja Jundziłł: na YOG chcemy walczyć o medale