tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

El. Euro U21. Polska zagra z Gruzją w ostatnim meczu

Reprezentacja Polski do lat 21 rozegra we wtorek ostatnie spotkanie eliminacji ME 2019. W Gdyni rywalem zespołu Czesława Michniewicza będzie Gruzja. Po remisie z Danią szanse na bezpośredni awans są niewielkie – trzeba liczyć na potknięcie rywali z Wyspami Owczymi. Droga awaryjna wiedzie przez baraż, o który trzeba będzie jednak jeszcze powalczyć.
Reprezentanci Polski do lat 21 (fot. Getty)

Poczekajmy z histerią. Z Nawałki też się wszyscy śmiali...

Anglia, Serbia, Francja, Rumunia, Belgia i Polska – te drużyny w kończących się eliminacjach Euro U21 jeszcze nie przegrały. Pierwsze trzy zapewniły już sobie awans, a Rumuni i Belgowie są na dobrej ku temu drodze, bo wystarczą im korzystne wyniki w meczach z Liechtensteinem i Szwecją. W przyszłorocznym turnieju, poza gospodarzami Włochami, wystąpią także Chorwaci, Hiszpanie i Niemcy. W najgorszej sytuacji spośród niepokonanych reprezentacji są Polacy.

Nie trzeba być wielkim matematykiem, by stwierdzić, że lepiej wygrać i przegrać, niż dwa razy zremisować. Biało-czerwoni wprawdzie nie przegrali ani razu, ale spośród dziewięciu spotkań zremisowali aż cztery, w tym dwa razy z Wyspami Owczymi. I właśnie tych punktów szkoda najbardziej, bo gdybyśmy choć raz ich pokonali, dziś bylibyśmy zależni tylko od siebie. A tak nie dość, że musimy pokonać Gruzinów, to jeszcze trzeba liczyć na potknięcie Duńczyków z Wyspami Owczymi.

Eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Dania U21 – Polska U21 1:1 [skrót meczu]

Pierwsza część planu jest bardziej prawdopodobna – na inaugurację eliminacji wygraliśmy w Gori 3:0, po dwóch golach Dawida Kownackiego i jednym Bartosza Kapustki. Później zespół z Kaukazu pokazywał się z lepszej strony – zgromadził 12 punktów, między innymi zremisował z Danią, i zajmuje trzecie miejsce w grupie 3.

Dużo trudniej będzie o realizację drugiej części planu, który dawałby Polakom pierwsze miejsce. Mający punkt przewagi Duńczycy – przy zwycięstwie Polski – musieliby co najwyżej zremisować u siebie z Wyspami Owczymi. W Torshavn wygrali 3:0.

Nie warto jednak oglądać się na wynik spotkania w Aalborgu. Nawet jeżeli nie wyprzedzimy Danii, możemy zagrać w barażach. Wystąpią w nich cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc. Obecnie Polacy plasują się na trzeciej pozycji w prowizorycznej klasyfikacji. Liczą się w niej wyniki wszystkich meczów, poza tymi z rywalami z ostatniego miejsca w grupie. W play-offie na pewno rywalizować będą Grecy.

Paradoksalnie pomóc nam mogą... Duńczycy. Jeżeli ograją Wyspy Owcze, a ostatnia obecnie Litwa pokona Finlandię, wyspiarze spadną na ostatnie miejsce. Wtedy zamiast sześciu punktów zdobytych z Litwinami odpadną nam tylko dwa ze starć z Farerami.

Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc
1. Grecja 8 19 17:5
2. Szwecja 7 14 12:5
3. POLSKA 7 13 16:9
4. Rosja 7 13 15:10
5. Portugalia 7 13 13:9
6. Słowacja 7 12 13:16
7. Ukraina 7 11 11:9
8. Norwegia 8 11 11:11
9. Słowenia 7 11 9:9

Mecze z udziałem drużyn z drugich miejsc:
Szwecja – Belgia
Austria – Rosja
Portugalia – Bośnia i Hercegowina
Irlandia Północna – Słowacja
Holandia – Ukraina
Francja – Słowenia

Mistrzostwa Europy do lat 21 rozegrane zostaną w dniach 16-30 czerwca 2019 we Włoszech i San Marino w sześciu miastach – Bolonii, Reggio nell'Emilia, Cesenie, Trieście, Udine i Serravallle. Weźmie w nich udział 12 zespołów. Cztery najlepsze zapewnią sobie awans do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Dania U21 – Polska U21: gol Dawida Kownackiego z rzutu karnego
Dania U21 – Polska U21: gol Philipa Billinga po pięknej akcji

podobne informacje

Zabójczy atak kontra dziurawa obrona. Ostatnia szansa Polaków

El. ME U21: Litwa – Polska 0:2. Gole rezerwowych

U21: Polska zaliczyła ostatni test