tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Międzynarodowa Federacja Siatkarska zmieniła zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio

Międzynarodowa Federacja Siatkarska we wtorek przedstawiła zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w 2020 roku. W porównaniu do pierwszego, marcowego projektu doszło do istotnych zmian. Polacy we wrześniu obronili tytuł mistrzów świata, ale nie będą mieli w związku z tym żadnej ulgi. Turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich z udziałem reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn pokaże TVP.
Polscy siatkarze mimo zdobycia mistrzostwa świata nie mogą być pewni występu w IO (fot. Getty)

Vital Heynen: liczy się tylko olimpijski medal

FIVB przyzwyczaiła już do częstych zmian w zasadach rozgrywania poszczególnych turniejów. Tak było m.in. podczas wrześniowych mistrzostwach świata. Organizatorzy kilkukrotnie zmieniali regulamin, co wzbudziło ogromne kontrowersje wśród kibiców i uczestników czempionatu.

Choć format kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio został zatwierdzony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w marcu, to FIVB nie widziała problemu w tym, aby znacząco go zmienić.

Najistotniejsza korekta dotyczy liczby szans na zdobycie awansu. Zgodnie z pierwszą koncepcją maksymalnie miały być trzy. Ostatecznie zrezygnowano ze światowego turnieju kwalifikacyjnego w którym zagrać miało dwanaście zespołów. W puli były trzy bilety do Tokio. Brak tych zawodów to spora niedogodność dla Polaków, którzy jako mistrzowie świata mieli zapewnione miejsce w stawce.

Kwalifikacje przejdą na turnieje interkontynentalne – zamiast trzech, rozegranych zostanie sześć. Rywalizować będą w nich 24 reprezentacje podzielone na sześć grup. W każdej do zdobycia będzie jedna kwalifikacja. Najsilniejsze reprezentacje – przynajmniej w teorii – będą mieć nieco łatwiej. Lider rankingu FIVB (z 1 stycznia 2019 roku) według pierwotnego planu w turnieju interkontynentalnym miał grać z 6., 7. i 12. zespołem zestawienia. Nowy projekt zakłada, że "jedynka" o awans zawalczy z 12., 13. i 24. Drużyną.

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa F Grupa G
1. drużyna rankingu FIVB 2. drużyna rankingu FIVB 3. drużyna rankingu FIVB 4. drużyna rankingu FIVB 5. drużyna rankingu FIVB 6. drużyna rankingu FIVB
12. drużyna rankingu FIVB 11. drużyna rankingu FIVB 10. drużyna rankingu FIVB 9. drużyna rankingu FIVB 8. drużyna rankingu FIVB 7. drużyna rankingu FIVB
13. drużyna rankingu FIVB 14. drużyna rankingu FIVB 15. drużyna rankingu FIVB 16. drużyna rankingu FIVB 17. drużyna rankingu FIVB 18. drużyna rankingu FIVB
24. drużyna rankingu FIVB 23. drużyna rankingu FIVB 22. drużyna rankingu FIVB 21. drużyna rankingu FIVB 20. drużyna rankingu FIVB 19. drużyna rankingu FIVB

Zmiany nie nastąpiły natomiast w turniejach kontynentalnych. Będzie ich pięć – dla Azji, Afryki, Europy, Ameryki Południowej oraz strefy NORCECA, obejmującej kraje Ameryki Północnej i Centralnej. Awans wywalczą triumfatorzy każdego z nich.

Biało-czerwoni w igrzyskach grają nieprzerwanie od 2004 roku. W Atenach, Pekinie, Londynie i Rio docierali wyłącznie do ćwierćłfinału. Awans na ostatnią z tych imprez – już jako mistrzowie świata – wywalczyli dopiero w trzecim podejściu, poprzez turniej kontynentalny.

W zawodach olimpijskich zagra dwanaście reprezentacji. Pewne miejsce ma jedynie gospodarz – Japonia.

Terminarz kwalifikacji do IO 2020:
– 1 stycznia 2019 roku – zamknięcie rankingu FIVB
– 2019 rok – turnieje interkontynentalne (daty zostaną ustalone)
– styczeń 2020 – turnieje kontynentalne (daty zostaną ustalone)

Bartosz Kurek kończy finał – Polacy mistrzami świata! [komentarz Piotra Dębowskiego]
Niesamowite emocje komentatorów! Piotr Dębowski i Grzegorz Szymański w akcji
Prezydent do siatkarzy: wasz sukces jest niezwykle symboliczny
Fabian Drzyzga po mistrzostwach świata: finał z Brazylią był jednym z najłatwiejszych w karierze
Radość ekspertów po złocie Polaków. "Teraz nawet rolnik nie szuka żony"
MŚ 2018. Vital Heynen: teraz myślimy o medalu na igrzyskach olimpijskich
Bohater ze złotem. Śliwka przywitany w rodzinnej miejscowości
Siatkarze odebrali ordery z rąk prezydenta Polski
Michał Kubiak: naszym marzeniem jest medal olimpijski
Wymiana prezentów. Siatkarze wręczyli prezydentowi podpisaną koszulkę
Okiem redakcji: siatkarze wygrali finał blokiem

podobne informacje

Rosja zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce w 2022 roku

FIVB ustaliła zasady obliczania rankingu. Polscy siatkarze zagrają o igrzyska z Francją?

Krzysztof Ignaczak o FIVB i kwalifikacjach olimpijskich: nie możemy co chwilę zmieniać zasad

Wspaniały o działaczach FIVB: nie mają zielonego pojęcia o siatkówce