tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

IAAF opóźnił wejście w życie przepisów dotyczących poziomu testosteronu u biegaczek

Przepisy regulujące zasady rywalizacji zawodniczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu nie wejdą w życie 1 listopada – zdecydowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.
Caster Semenya swoim wyglądem wzbudza ogromne kontrowersje (fot. Getty)

Fajdek wydaje książkę. "Mam pomysł na trzy pozycje"

IAAF postanowiło wstrzymać się do momentu wydania orzeczenia przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. W maju nowe regulacje zaskarżył związek lekkoatletyki RPA, bo uderzają one m.in. w słynną biegaczkę z tego kraju Caster Semenyę. Decyzja CAS spodziewana jest najpóźniej 26 marca.

Semenya to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w biegu na 800 m oraz trzykrotna mistrzyni świata na tym dystansie. Mająca umięśnioną sylwetkę oraz niski tembr głosu zawodniczka zgodnie z nowymi przepisami będzie zmuszona do farmakologicznego zbijania poziomu testosteronu pod groźbą zakazu startu na dystansach od 400 m do jednej mili.

IAAF regulować tę kwestię próbowało już wcześniej, ale w 2015 roku przegrało sprawę przed CAS skierowaną przez biegaczkę z Indii Dutee Chand, której zabroniono startów właśnie z powodu wysokiego poziomu testosteronu. Zdaniem szefa IAAF Sebastiana Coe kierowana przez niego organizacja teraz posiada odpowiednie argumenty w postaci wyników badań.

"IAAF pozostaje pewne prawnych, naukowych i etycznych podstaw nowych regulacji. Spodziewamy się, że CAS odrzuci skargę" – napisano we wtorkowym oświadczeniu.

W nowych przepisach pojawia się kobieca klasyfikacja – zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD). Zdaniem badaczy biegaczki nimi dotknięte miały wyższy poziom testosteronu niż wynosi średnia dla kobiet, co skutkowało większą masą mięśniową i poziomem hemoglobiny. Dominacji predysponowanych w ten sposób pań nie zaobserwowano w sprintach oraz biegach na 5000 i 10000 m. Na tych dystansach żadne obostrzenia nie będą obowiązywać.

Semenya podda się terapii? "Decyzja wkrótce"
Mityng ISTAF Berlin: Caster Semenya znów najlepsza. Rywalki zdeklasowane!
Joanna Jóźwik: przywrócić normę testosteronu u kobiet