tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PGE VIVE i Orlen Wisła wciąż nie doszły do porozumienia z EHF

PGE VIVE Kielce i Orlen Wisła Płock wciąż nie mogą być pewne gry w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Polskie kluby nie doszły do porozumienia z europejską federacją (EHF) i firmą Nord Stream 2. Konflikt dotyczy zakrywania przez zawodników logotypu sponsora LM, umieszczonego na koszulkach.
PGE VIVE Kielce i Wisła Płock wciąż nie doszły do porozumienia z europejską federacją (fot. PAP/EHF)

Sądny dzień dla polskich klubów. Kompromis albo wykluczenie

Przed startem rozgrywek federacja podpisała umowę z Nord Stream 2, zobowiązując tym samym wszystkie zespoły biorące udział w rozgrywkach do umieszczania znaku firmy na boisku, bandach i koszulkach. Kluby z Kielc i Płocka są sponsorowane przez konkurencyjne spółki PGE SA i PKN Orlen. Sprawa ma też charakter polityczny. Nord Stream 2 zarządza budową magistrali gazowej łączącej Rosję i Niemcy na dnie Morza Bałtyckiego. Projektowi głośno sprzeciwiają się m.in. Polska i USA, bo zagraża on bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie w Wiedniu nie przyniosło rozwiązania w sprawie (fot. EHF) Oba polskie zespoły, chcąc bronić interesów swoich sponsorów, sprzeciwiły się decyzji EHF, by logo Nord Stream 2 znalazło się na rękawkach ich strojów. Przed drugą kolejką rozgrywek strony doszły do porozumienia, ale federacja wycofała się z niego już po tygodniu. Od tego czasu w każdej kolejce nakłada na kluby kary finansowe. Pojawiła się też groźba wykluczenia ich z rozgrywek.

Sprawę miało wyjaśnić wtorkowe spotkanie prezesów VIVE i Wisły – Bertusa Servaasa i Adama Wiśniewskiego, z przedstawicielami EHF. Nie przyniosło ono jednak porozumienia. Federacja opublikowała na swojej stronie internetowej oficjalny komunikat, ale nie ma w nim żadnych informacji dotyczących rozwiązania sporu.

Treść komunikatu EHF:
"Przedstawiciele EHF Marketing GmbH, Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, spotkali się z PGE Vive Kielce i ich sponsorem PGE, Orlenem Wisłą Płock i ich sponsorem PKN Orlen oraz sponsorem EHF Ligi Mistrzów – Nord Stream 2, we wtorek, 16 października 2018 w Wiedniu.

Zebranie zostało zorganizowane z powodu problemów w pierwszych rundach rozgrywek, w których zarówno PGE Vive Kielce, jak i Orlen Wisła Płock nie respektowały praw reklamowych, nie umieszczając na rękawach koszulek logotypu nowego sponsora Ligi Mistrzów, Nord Stream 2.

Miało ono na celu znalezienie rozwiązania zgodnego z regulaminem rozgrywek i umowami handlowymi. Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze i nastąpiła szeroka wymiana informacji przez wszystkich uczestników. Szósta runda męskiej EHF Champions League zostanie rozpoczęta 3 listopada, a EHF Marketing GmbH wspólnie z EHF przeanalizuje teraz sytuację i podejmie dalsze kroki".

Wojciech Zydroń: kontuzje zniechęcały, ale piłka ręczna trzymała mnie za "lejce"
Karol Bielecki, medalista MŚ: my też kiedyś przyszliśmy znikąd [WYWIAD]
Karol Bielecki, medalista MŚ: długo myślałem, co będę robił po karierze [WYWIAD]
Pokolenie niewychowane fizycznie? "Coraz mniej dzieci na podwórkach"

podobne informacje

Rafael van der Vaart broni Isco: jest najlepszy na świecie

Tottenham bez lidera. Ważne wieści ws. Harry'ego Kane'a

Liga Mistrzów: Bayern bez kluczowego zawodnika na Liverpool

Przełom w Lidze Mistrzów. Ważne zmiany już w tym sezonie