tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gwiazdy kobiecego tenisa w Polsce? Magnesem igrzyska w Tokio

Reprezentację Polski tenisistek będzie czekać trudna przeprawa podczas Pucharu Federacji w Zielonej Górze. Do Polski mogą przyjechać czołowe zawodniczki rankingu WTA – Caroline Wozniacki, Elina Switolina i Maria Szarapowa. Magnesem do gry w narodowych barwach są zbliżające się igrzyska olimpijskie w Tokio.
Maria Szarapowa (fot. Getty)

"Trzy miliony dla tenisistów? I tak by narzekali" – rozmowa z prezesem PZT, Mirosławem Skrzypczyńskim

Biało-czerwonym nie poszczęściło się w losowaniu grup turnieju eliminacyjnego Pucharu Federacji. Do Zielonej Góry przyjedzie siedem reprezentacji. Polki trafiły do trudniejszej grupy A, w której zagrają z Rosją, Ukrainą i Estonią. Przeciwnicy mają tenisistki w czołowej trzydziestce rankingu WTA. Oprócz Wozniacki, Switoliny i Szarapowej są to Daria Kasatkina, Anett Kontaveit i Łesia Curenko.

– Wszyscy życzyliśmy sobie Rosję i Ukrainę w grupie, bo to wielka atrakcja. Jeszcze milej będzie, kiedy pokonamy te drużyny. Przekonany o tym jest kapitan reprezentacji – Dawid Celt. Robimy wszystko, żeby powtórzyć sukces męskiej reprezentacji, która była w tym roku skazywana na pożarcie – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego, Mirosław Skrzypczyński.

Jelena Ostapenko (fot. Getty) Czołowe tenisistki rzadko występują na tym poziomie, choć zdarzają się wyjątki. Tak było choćby w reprezentacji Łotwy, kiedy o awans do Grupy Światowej walczyły Jelena Ostapenko i Anastasija Sevastova.

Teraz sytuacja jest jednak inna. Zbliżają się igrzyska olimpijskie w Tokio, a jednym z wymogów uzyskania kwalifikacji jest rozegranie co najmniej dwóch meczów w narodowych barwach. Tenisiści i tenisistki muszą też być częścią kadry w 2019 i 2020 roku.

Dokładny kształt reprezentacji, z którymi przyjdzie rywalizować biało-czerwonym poznamy na początku przyszłego roku. Do dyspozycji kapitana Celta mają być czołowe polskie tenisistki z Magdą Linette, Igą Świątek i Alicją Rosolską na czele. Jeśli Agnieszka Radwańska zdecyduje się na kontynuowanie kariery, to również przyjedzie do Zielonej Góry.

Kobieca kadra rozpocznie przygotowania do Pucharu Federacji grudniowym zgrupowaniem.

podobne informacje

Puchar Federacji: Dunki i Rosjanki grupowymi rywalkami Polek w Zielonej Górze

Puchar Federacji: Serena Williams zagra tylko w deblu

Puchar Federacji: występ Halep wykluczony

Powrót Sereny Williams na kort w Pucharze Federacji