tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ważne zmiany w Wimbledonie. Koniec "maratonów"

Organizatorzy wielkoszlemowego, londyńskiego turnieju tenisowego Wimbledonu poinformowali w piątek o wprowadzeniu od 2019 roku tie-breaku w decydującym secie każdego meczu, przy stanie 12:12.
Novak Djoković (fot. Getty Images)

Wraca sprawa Sereny Williams. Ławka trenerska na korcie?

Decyzję o skróceniu spotkań na trawiastych kortach Wimbledonu podjęto po konsultacjach m.in. z zawodnikami i analizie gier w ciągu 20 lat. W tegorocznym półfinale Kevin Anderson z Republiki Południowej Afryki pokonał Amerykanina Johna Isnera 26:24 w ostatnim, piątym secie.

Z kolei w 2010 roku w pierwszej rundzie prestiżowych zawodów Isner wyeliminował Francuza Nicolasa Mahut po meczu trwającym ponad 11 godzin. Piąty set zakończył się wynikiem 70:68.

Ograniczenie czasu trwania meczów Wimbledonu (trzeba uzyskać w tie-breaku siedem punktów i mieć przewagę co najmniej dwóch "oczek") ma dotyczyć – po oficjalnym zatwierdzeniu – wszystkich konkurencji, od gier eliminacyjnych po pojedynki juniorskie.

Z kolei np. w innym wielkoszlemowym turnieju US Open w Nowym Jorku tie-break w meczu singlowym następuje przy stanie 6:6 w ostatnim secie. W Australian Open i French Open trzeba osiągnąć dwupunktową przewagę w gemach np. 10:8, by triumfować.

Twardy ko(r)t. Nieoczekiwany przybysz podczas meczu Stephens

podobne informacje

Pomnik Andy'ego Murraya stanie w Londynie

2018 rok w tenisie. Król Djoković, skandalistka Serena i pożegnanie Radwańskiej. Wyjątkowy sezon!

Agnieszka Radwańska jeszcze wróci na kort? "Nasza najjaśniejsza gwiazda"

Zmarł juniorski mistrz Wimbledonu z 2002 roku Todd Reid