21:25 25:14 23:25 25:19 15:12
20.10.2018, 12:40
MŚ kobiet, faza finałowa, 2018

MŚ siatkarek: Serbia pokonała Włochy 3:2 w finale turnieju

Siatkarki reprezentacji Serbii po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami świata. W finale turnieju rozgrywanego w Japonii pokonały Włoszki 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12). Rywalkom nie pomogła nawet Paola Egonu, która zdobyła 33 punkty.
Siatkarki reprezentacji Serbii (fot. PAP/EPA/KIYOSHI OTA)

MŚ: brązowy medal dla Chin. Holandia bez szans

Przed startem spotkania trudno było wskazać faworyta. Obie reprezentacje znakomicie weszły w turniej, wygrywając w pierwszej fazie wszystkie mecze. Później zarówno Włoszki, jak i Serbki miały gorsze momenty. Do konfrontacji między zespołami doszło już w trzeciej rundzie. Górą – 3:1 – były wtedy zawodniczki z Bałkanów.

Aktualne mistrzynie Europy w pierwszym secie zaliczyły jednak nieznaczny falstart, bo uległy rywalkom 21:25. W drugiej partii znacznie wzmocniły zagrywkę, a ciężar gry wzięły na siebie Bianka Busa i Tijana Bosković. Poskutkowało to pewnym zwycięstwem 25:14.

Podrażnione tak wyraźną porażką Włoszki wróciły do dyspozycji z inauguracyjnej odsłony. Wygrały trzeciego seta 25:23, ale kolejna partia znów należała do Serbek (25:19). O losach złotego medalu musiał zadecydować tie-break. Rywalizacja długo toczyła się "punkt za punkt", ale w końcówce to wicemistrzynie olimpijskie zachowały więcej zimnej krwi i sięgnęły po pierwszy w historii tytuł.

Bohaterką spotkania była jednak Włoszka Paola Egonu, która zdobyła 33 punkty. Dzień wcześniej w półfinale z Chinkami zapunktowała 45-krotnie.

Serbia – Włochy 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12)
Serbia:: Tijana Bosković 26, Brankica Mihajlović 19, Stefana Velijković 10, Milena Rasić 10, Maja Ognjenović 8, bianka Busa 6 oraz Jovana Stevanović i Silvija Popović (libero)
Włochy: Paola Egonu 33, Lucia Bosetti 14, Miryam Sylla 10, Anna Danesi 9, Cristina Chrichella 3, Ofelia Malinov 2 oraz Carlotta Cambi, Elena Pietrini i Monica de Gennaro (libero)

Brązowe medale wywalczyły Chinki, które 3:0 pokonały Holenderki. Reprezentantki Polski nie zakwalifikowały się do tegorocznych mistrzostw.